بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از  ایرنا سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی در خصوص آبرسانی سیار گفت: اکنون ساکنان ۴۰ روستای این استان با جمعیت ۲۷ هزار و ۴۲۲ نفر با تنش آبی روبه رو هستند.

تنش آبی به میزان ۴۰ لیتر بر ثانیه

رمضانعلی حسن زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون روستاییان استان با تنش آبی به میزان ۴۰ لیتر بر ثانیه روبه رو هستند که البته برای رفع تنش این جمعیت، اقدامات لازم همچون حفر و تجهیز ۸ حلقه چاه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۲۱ حلقه چاه در حال حفاری و تجهیز  است افزود: اکنون اهالی ۴۰ روستای دچار تنش آبی، با تانکر آبرسانی می شوند.

وی گفت: تعداد ۳۰ روستا به علت کمبود منابع آبی و ۱۰ روستا هم به علت کیفیت پایین آب موجود به ناچار به صورت سیار آبرسانی می شود.

حسن زاده  با اشاره به اینکه آبرسانی سیار روستاییان، با ۷ دستگاه تانکر انجام می شود که در این زمینه با کمبود تانکر روبه رو هستیم  افزود: خرید ۸ دستگاه تانکر در دستور کار این شرکت است که در این زمینه ۶۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

وی در باره تاثیر بارندگی های امسال بر ارتقای کیفیت منابع آب گفت: به یقین بارندگی ها در این باره موثر بوده است اما هنوز کار مطالعاتی دقیق در این باره انجام نشده است.

حسن زاده اظهار داشت: یکی از مشکلات در تامین آب آشامیدن مورد نیاز روستاییان استان، انشعاب های غیرمجاز است.

به گفته سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی، سال گذشته یکهزار انشعاب غیرمجاز آب در این شرکت شناسایی شد که از این تعداد ۳۰۰ مورد به انشعاب مجاز تبدیل شد.

از ۸۴۱ روستای خراسان شمالی، ۶۸۲ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی است و ۱۵۹ روستا هم تحت پوشش نیستند که بیشتر این روستاها زیر ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

بیشتر بخوانید:

بش قارداش پس از ۲۰ سال بیدار شد