به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

علی ابراهیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عشایر این منطقه سال های گذشته به دلیل بارندگی های مناسب و فراوانی آب، مشکلی در این زمینه نداشتند اما امسال به علت کاهش نزولات جوی با مشکل آب آشامیدنی مواجه شده اند.

وی گفت: روزانه چهار تانکر با ظرفیت ۱۰ هزار لیتر آب آشامیدنی برای تامین نیاز آبی عشایر و همچنین ۱۵۰ هزار راس دام سبک آنها فرستاده می شود.

وی افزود: آبرسانی سیار به عشایر این منطقه از محل قرارداد منعقد شده با شرکت آب منطقه ای استان در محل ایستگاه برداشت از پایین دست مخزن سدها انجام می شود.

ابراهیمی گفت: در صورت نبود بارش مناسب در ماه های آتی با کمبود آب آشامیدنی برای این قشر از جامعه مواجه خواهیم شد.

وی افزود: اینک یک ایستگاه برداشت آب در دهستان تکمران با اعتبار سه میلیارد ریال احداث شده است که باید به مجموعه شبکه آب شهرک امام رضا(ع) و سجادآباد این شهرستان متصل شود ولی به دلیل کمبود آب در شبکه، تاکنون این کار انجام نشده است.

مدیر اداره امور عشایری شیروان گفت: از شرکت آب و فاضلاب استان انتظار می رود اجازه برداشت آب را در ایستگاه تکمران بدهند تا مشکل کمبود آب شرب و دام عشایر در میان بندها برطرف شود.

ابراهیمی گفت: در راستای حمایت از قشر تولید کننده عشایر از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سال گذشته، یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال برای تامین آب عشایر این شهرستان تخصیص داده شدکه این اعتبار برای آب رسانی عشایر میان بندهای حومه و دهستان تکمران بخش سرحد این شهرستان که ۹۰ درصد آنان دام خود را به ته چرهای کشاورزی می برند هزینه خواهد شد.

عشایر شهرستان شیروان شامل ۱۵ هزار نفر جمعیت با ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار در قالب ۹ طایفه، ۳۵۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند.

شیروان با ۱۵۷ هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.