یزد- رییس مجمع نمایندگان یزد در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه به صورت جدی در دستور کارش و دیگر نمایندگان استان قرار دارد، پیگیری خط دوم انتقال آب است همچنین درباره معدن مس دره زرشک؛ یک معدن با ذخایر عظیم مس که درآمدزایی خوبی برای دولت و ملت دارد در مقابل آسیب های زیست محیطی هم به ویژه در زمینه منابع آب با بهره برداری از آن وجود دارد باید دقیقا مورد نظر باشد.

به گزارش انتهاج، سیدجلیل میرمحمدی میبدی، در نشست خبری که در فضای مجازی برگزار شد افزود: حیات مردم یزد که در منطقه گرم و خشک ، کم بارش و کم آب زندگی می کنند به آب وابسته است، زیرا آنها گذشته از آب آشامیدنی، برای ادامه فعالیت های صنعتی و معدنی و کشاورزی نیاز به این ماده حیاتی  با ارزش اقتصادی بالا دارند.

با توجه به محدودیت منابع آب های شیرین در استان یزد ، حیات مردم این منطقه وابسته به انتقال آب از خارج حوزه داخلی است  و در این ارتباط طرح هایی از انتقال آب از سرشاخه های کارون و خلیج فارس در حال بررسی و در دست اجراست.

یزد به دلیل دوری از دریا خیلی کم تحت تاثیر ابرهای باران‌زا که از غرب و شمال غربی ایران و نیز جنوب شرق وارد کشور می شود قرار دارد، به همین دلیل و نیز وجود عرصه های بیابانی میزان بارندگی سالانه آن کمتر از ۱۰۰ میلیمتر  و میزان تبخیر سالانه آن نیز سه تا چهار هزار میلیمتر در سال گزارش شده است.

نماینده شهرستان های تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد:موضوع دومی که به جد پیگیر آن است ،احیای وقف است که سرمایه میلیاردی برای استان یزد محسوب می شود و  حمایت از صنعت، جذب سرمایه گذاران خارجی برای استان،  مدیریت بحث کرونا و حمایت از دانشگاه علوم پزشکی یزد از دیگر برنامه های کاری اوست.

وی با بیان اینکه استان یزد زیرساخت های لازم برای مقابله با ویروس کرونا را در روزهای ابتدایی نداشت، گفت: اکنون ظرفیت تحت های آی. سی .یو در بیمارستان های استان چهار تا پنج برابر شده است.

میرمحمدی درباره افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم گفت: ۲۰ سال است که نماینده ای به مجلس اضافه نشده و طبق قانون باید ۴۰ نفر به تعداد ۲۹۰ نفر نمایندگان کنونی اضافه شود.

وی اضافه کرد: تا این لحظه طرح های مختلفی برای افزایش نمایندگان ارایه شده که قرار است ۲ نماینده به استان یزد اضافه شود ولی اینکه به کدام حوزه انتخابیه اضافه شود هنوز مشخص نیست و سناریوهای مختلفی در این مورد وجود دارد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس از نبود نماینده ای از مجلس در ستاد ملی مبارزه با کرونا انتقاد کرد و افزود: در حالی که قوای قضاییه ،مجریه و نیروهای مسلح کشور نمایندگانی در ستاد یادشده دارند ولی از مجلس نماینده ای در آن حضور ندارد.

وی همچنین درباره بهره برداری از معدن مس دره زرشک و علی آباد شهرستان تفت هم گفت: نظر موافق یا مخالفی در این موضوع ندارد و باید کار کارشناسی در این زمینه انجام شود.

میرمحمدی با اشاره به اینکه نظر موافق و مخالف را در این موضوع شنیده است، تصریح کرد: یک معدن با ذخایر عظیم مس که درآمدزایی خوبی برای دولت و ملت دارد در مقابل آسیب های زیست محیطی هم به ویژه در زمینه منابع آب با بهره برداری از آن وجود دارد باید دقیقا مورد نظر باشد.

وی اضافه کرد: مسئولان معادن مس همواره به مسئولیت های اجتماعی خود در منطقه ای که فعالیت دارند، عمل کرده اند و چنانچه معدن مس دره زرشک و علی آباد آسیب زیست محیطی به ویژه در زمینه منابع آب نداشته باشد با بهره برداری آن موافق است.

نماینده تفت و میبد ادامه داد: مسئولان معدن مس مدعی هستند که کارشناسان دیگری باید برای بهره برداری از این معدن نظر دهند که باید اجازه دهیم آنها به این سمت بروند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد،

در حال حاضر شهرستان اردکان با ۱۰۵ هزار نفر جمعیت یک نماینده و مردم شهرستان های میبد و تفت هم با ۱۵۵ هزار تن یک نماینده در مجلس دارد، شهرستان های یزد و اشکذر و بخش ندوشن هم با حدود ۷۰۰ هزار نفر هم یک نماینده  و مردم پنج شهرستان مهریز،بافق، بهاباد ، خاتم و ابرکوه هم با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت یک نماینده دارند لذا  تعداد و ترکیب نمایندگان استان نیاز به بازنگری دارد.