بجنورد– به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی روز پنجشنبه با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح با هدف تامین گاز مورد نیاز طرح توسعه مجتمع آلومینای جاجرم و جلوگیری از افت فشار گاز در شهرستان های گرمه و جاجرم در فصول سرد سال اجرا می شود.

حسن‌رضا میربلوکی افزود: طول این خط ۵۸ کیلومتر با قطر ۱۶ اینچ است که عملیات اجرایی آن ۲۳ ماه طول خواهد کشید.

وی افزود: در زمستان سال های گذشته این منطقه بعضا با افت فشار گاز مواجه می شد که برای جبران این مشکل، به اجبار حجم ورودی گاز آلومینای جاجرم کاهش می یافت.

صنایع استان نیاز گاز خود را در پنج سال آینده برآورد کند

وی از صنایع استان خواست تا نیاز گاز خود در پنج سال آینده را برآورد و به این شرکت اعلام کنند و گفت: خطوط تغذیه کنونی گاز استان جوابگوی نیاز فعلی بخش خانگی و صنعتی است و برای اجرای عملیات و تقویت خطوط انتقال، باید مجوزهای لازم دریافت شود.

وی اظهار داشت: صنایعی که قصد توسعه دارند باید پیشاپیش افزایش نیاز گازی خود را اطلاع رسانی کنند تا برای تامین آن برنامه ریزی شود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفت: هم اکنون ۱۱۲ واحد صنعتی در استان مشمول گازرسانی هستند که تاکنون به ۷۸ مورد آن گازرسانی شده است.

میربلوکی اظهار داشت: ۷۵ درصد گاز استان در بخش صنعت مصرف می شود که اشتغالزایی، بهبود چرخه تولید، گسترش صنایع، ایجاد ارزش افزوده و بهبود اقتصاد منطقه از جمله مزایای این امر است.

وی میزان مصرف گاز استان خراسان شمالی را سالانه هفت میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب دانست و افزود: پنج میلیون متر مکعب از این رقم توسط نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفت: ضریب نفوذ گاز این استان در حوزه شهری هم اکنون ۱۰۰ درصد و روستایی ۹۹ درصد است در حالی که متوسط کشور این شاخص در نواحی شهری ۹۶.۴ و روستایی ۷۵.۳ درصد است.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.