تهران – رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از ابتلای ۵ هزار و ۸۲۳ نفر به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از آن ۱۴۵ نفر خبرداد و گفت: همچنین هزار و ۶۶۹ نفر تاکنون بهبود یافته‌اند.

به گزارش انتهاج، کیانوش جهانپور اظهار کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۰۷۶ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کل کشور به ۵۸۲۳ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱ نفر از مبتلایان جدید به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۴۵ مورد رسید.

جهانپور درباره تعداد کل بیماران کووید ۱۹ در کشور به تفکیک استان گفت: تهران ۱۵۳۹ نفر، قم ۶۶۸ نفر، گیلان ۴۹۴ نفر، اصفهان ۴۸۴ نفر، البرز ۳۰۵ نفر، مازندران ۶۰۶ نفر، مرکزی ۲۶۵ نفر، قزوین ۱۷۸ نفر، سمنان ۱۳۸ نفر، گلستان ۱۶۲ نفر، خراسان رضوی ۱۳۵ نفر، فارس ۹۵ نفر، لرستان ۱۰۷ نفر، آذربایجان شرقی ۷۷ نفر.  خوزستان ۶۴ نفر، یزد ۸۱ نفر، زنجان ۵۲ نفر، کردستان ۴۴ نفر، اردبیل ۴۱ نفر، کرمانشاه ۳۱ نفر، کرمان ۴۰ نفر، همدان ۳۴ نفر، سیستان و بلوچستان ۳۴ نفر، هرمزگان ۳۰ نفر، خراسان جنوبی ۱۸ نفر. خراسان شمالی ۲۳ نفر، چهارمحال و بختیاری ۱۶ نفر، ایلام ۱۵ نفر، آذربایجان غربی ۳۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۶ نفر و بوشهر ۸ نفر از ابتدا تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مردم با رعایت توصیه ها از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری کنند

وی خاطر نشان کرد: این اعداد و ارقام و انتشار روزانه آن اگر منجر به هوشیاری مردم نشوند، فایده ای ندارد و اگر این آمار را شفاف به مردم اعلام می کنیم برای این است که توجه بیشتر و هشیاری جدی را در بین مردم شاهد باشیم تا مردم با رعایت توصیه ها از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: روز گذشته به مردم اعلام کردم که از سفرهای غیر ضروری به خصوص به مقصد به استان های شمالی خطرات زیادی برای خودمان، خانواده مان و ساکنان استانهای شمالی دارد اما همچنان شاهد سفر مردم این استانها هستیم.

استان مازندران امروز ۶۰۶ مبتلای قطعی جدید دارد

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه استان مازندران امروز ۶۰۶ مبتلای قطعی جدید دارد، تصریح کرد: این مقصد مسافرتی است که مردم انتخاب کردند و ترافیک نامتعارفی را ایجاد کردند و موجب افزایش بیماری شده است.

وی یادآور شد: هنوز بخشی از جامعه موضوع را جدی نگرفته اند. این بیماری نوپدید و جدید است ابعاد بیماری زایی آن ناشناخته است. واکسن ندارد. راه کنترل آن فقط خودمراقبیتی و دیگر مراقبتی است.

جهانپور گفت: تعداد آزمایشگاههای تشخیص کرونا در کشور به ۳۰ آزمایشگاه رسیده و تعداد آن طی هفته به ۵۰ می رسد و این امکان وجود دارد که در روزهای آینده با ایجاد امکانات ممکن است تعداد این مراکز به ۱۰۰ آزمایشگاه هم برسد. در این صورت زمان ارسال نمونه ها حذف شده اما زمان انجام آزمایش به جای خود باقی است و حداکثر ظرف ۴۸ ساعت جواب آزمایش داده می شود.

حدود دو سوم موارد مشکوک با جواب آزمایش منفی ترخیص می شوند

وی ادامه داد: برای هیچ فردی در هیچ جای دنیا برای درمان منتظر جواب قطعی آزمایش نمی شوند. از زمانی که عکس سینه و سی تی اسکن پزشک را به سمت تشخیص کووید ۱۹ ببرد، درمان شروع می شود و پزشکان و بیمارستان منتظر جواب آزمایش نمی شوند.

وی افزود: حدود دو سوم موارد مشکوک با جواب آزمایش منفی ترخیص می شوند و در برخی استانها تا ۴۰ درصد بهبود قطعی را گزارش داریم.