یزد– وزیر راه و شهرسازی در سفر یک روزه در روز جمعه ۲۶ آذر ماه به همراه رییس جمهور و هیات دولت، در یزد خبر داد: ابر طرح ساخت مسکن طی ۴ سال به تعداد ۴ میلیون مسکن در کشور را کلید زدیم.

به گزارش انتهاج به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان یزد، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در شورای اداری شهرستان میبد بیان کرد: در دوازدهمین سفر استانی رییس جمهور به عنوان نماینده دولت در شهرستان میبد مطالبات مردم را دریافت کردیم و بخشی از آن که بر عهده وزارت راه و شهرسازی است پیگیری و بخشی در خواست ها که به سایر بخش های دولت مربوط می شود را به رییس جمهور منتقل خواهیم کرد.
قاسمی با اشاره به روز و هفته جهانی حمل و نقل، حمل و نقل کشور را از وظایف و ماموریت های وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: آنچه لازم است در بحث راهسازی برای شهرستان میبد و استان یزد قطعا با همکاری نماینده مردم میبد در مجلس شورای اسلامی رسیدگی خواهد شد و این سفر برای شهرستان میبد دستاوردی در حوزه حمل و نقل خواهد داشت.

هزینه مسکن، بیش از ۵۰ درصد هزینه های سبد خانوار

قاسمی با بیان اینکه وضعیت مسکن در کشور مناسب نیست، افزود: بر اساس آمار متوسط کشور بیش از ۵۰ درصد از هزینه های سبد خانوار مردم مربوط به مسکن است و تعداد زیادی از مردم فاقد مسکن هستند همچنین با توجه به اینکه به دنبال روال منطقی برای سن ازدواج هم هستیم و زوج های جوان متقاضی مسکن هستند، برنامه های خوبی در حوزه مسکن رقم خواهد خورد.

 قانون جهش مسکن انگیزه ای برای روال منطقی سن ازدواج

وی بیان کرد: بحث مسکن مورد توجه رییس جمهور است و یکی از بهترین قوانین که از سوی مجلس تصویب شده قانون جهش مسکن است که به افراد مجرد هم اجازه ثبت نام در طرح مسکن داده شده به شرط اینکه در زمان تحویل مسکن متعهل باشند.
وی اعلام کرد: بر این اساس ابر طرح ساخت مسکن طی ۴ سال به تعداد ۴ میلیون مسکن را کلید زدیم.

قاسمی گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در بودجه سال ۱۴۰۱ تسهیلات بانکی به مبلغ ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که بخشی را دولت کمک می کند و فرصت خوبی است که مردم به ویژه جوانان صاحب خانه شوند.

ابر طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در کشور امکانپذیر است

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه تمام مصالح مورد نیاز ساخت ۴ میلیون مسکن در کشور فراهم است، بیان کرد: برای اینکه به این برنامه برسیم باید در ۲ فاز ۲میلیونی ساخت و ساز انجام شود که تا کنون ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در دست اجرا است.
وی در ادامه عنوان کرد: در گام اول ۲ میلیون مسکن ساخته می شود و جوانان مجرد هم در این طرح سهم دارند.

 ۵۷ هزار واحد مسکونی در یزد ساخته می شود

قاسمی درباره سهم تعداد مسکن استان یزد در قالب قانون جهش مسکن، افزود: در استان یزد سهم ۵۷ هزار واحد در ۴ سال بر اساس سرانه جمعیتی و با تفکیک شهرستان های استان تعیین شده و امکان تغییر این سقف هم وجود دارد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی دیگر از برنامه هایی که در جهت طرح ملی مسکن و قانون جهش مسکن داریم مشخص شدن زمین ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی است که بخش های ویژه ای را در وزارتخانه به این امر مامور کرده ایم و سعی داریم تا پایان امسال برای ۴ سال و هر ۴ میلیون واحد مسکونی زمین تعیین شود.

قاسمی با بیان اینکه در استان یزد ۲۰ هزار واحدمسکونی تاکنون وارد عملیات اجرایی شدند، گفت: این تعداد کمتر از حد انتظار است و باید به ۳۰ هزار واحد مسکونی در فاز اول برسد.

 روش های نوین ساختمان در ساخت۴ میلیون مسکن کشور

قاسمی با بیان اینکه در ساخت واحد های مسکونی، روش های نوین مسکن سازی را هم به کار خواهیم بست، تاکید کرد: اجرای این ابر طرح در کشور امکان پذیر است چرا که هم پیمانکاران و هم مصالح مورد نیاز در کشور موجود است.