به گزارش انتهاج، فخرالسادات خامسی هامانه با اشاره به کاهش آمار ازدواج گفت: علاوه بر مسائل اقتصادی، کنکور و ادامه به تحصیل نیز بی‌تاثیر در کاهش ازدواج نیست و همچنین نرخ بیکاری در حوزه زنان موید این مطلب است.

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری یزد تغییر در سبک زندگی را از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش ازدواج دانست و اظهار داشت: در واقع از زندگی واقعی و قدیمی یزدی فاصله گرفته‌ایم به نحوی که در قدیم ارتباط دختر و پسر تنها از راه ازدواج محقق می‌شد و همین نوعی عطش به ازدواج را در بین جوانان تشدید می‌کرد البته مهارت‌های ارتباطی نیز در این زمینه بی تاثیر نیست.

وی بر تقویت مهارت‌های ارتباطی تاکید کرد و گفت: در بحث تشکل‌ها برخی خاص ازدواج فعالیت می‌کنند که تعداد محدودی را شامل می‌شود و برخی دیگر شامل تشکل‌های خیریه می‌شود که در بحث ازدواج نیز فعالیت دارند.

خامسی با اشاره به موضوع طلاق و رتبه ۲۷ استان در کشور گفت: شاید استان در جایگاه کشوری وضعیت خوبی داشته باشد اما به نسبت خود استان در جایگاه مطلوبی نیستیم و عوامل زیادی در این امر دخیل است.

وی ادامه داد: شایداز عمده‌ترین مواردی که در این زمینه موثر است کمرنگ شدن بنیه دینی و اعتقادی است که این آسیب‌ اجتماعی را منجر می‌شود البته مولفه‌های دیگری نیز در این زمینه نقش موثری دارد.

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: اکنون موارد اعتقادی از جمله توکل و ایمان که در قدیم پررنگ بود در بین جوانان و مردم کمرنگ شده و همچنین خیانت که ریشه در مباحث دینی و اعتقادی دارد، موضوع مهمی است.

به گزارش ایرنا، وی ضعف ارتباط بین نسل‌ها، اعتیاد و دخالت والدین را از دیگر شاخصه‌های افزایش طلاق دانست و افزود: همچنین در مدارس بیشتر بر روی مسائل درسی تاکید می‌شود این در حالی است که باید مباحث دیگر علاوه بر درس و کنکور توجه بیشتری شود.

خامسی ادامه داد: متاسفانه جایگاه اعضای خانواده آن‌گونه که در قدیم مورد توجه بوده، مورد توجه نیست و تغییرات زیادی در جایگاه‌ها شده و اکنون بحث فرزند سالاری در بین خانواده‌ها مطرح می‌شود و پرتوقع بودن فرزندان گاهی باعث مشکلاتی می‌شود که در زندگی زناشویی با کمترین مشکل دچار تنش می‌شوند.