اصفهان– به گزارش انتهاج به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان، علی‌رضا ناصری اظهار کرد: به‌ منظور بی‌نیازی هرچه بیشتر از واردات ورق‌های خاص، واحد متالورژی و روش‌های تولید با اتکا به دانش فنی و فناوری موجود در فولاد مبارکه، طراحی محصولات خاص موردنیاز صنایع داخلی کشور را در دستور کار خود قرار داده تا صنایع داخلی از واردات این قبیل محصولات بی‌نیاز باشند و از خروج ارز نیز جلوگیری شود.

کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تأکید بر این‌که تولید فولادهای سخت و نیمه‌سخت همواره از درخواست‌های قطعه‌سازان صنایع خودروسازی بوده است، گفت: به همین منظور دست‌یابی به دانش فنی، طراحی و تولید این محصولات در فولاد مبارکه هدف‌گذاری شد.

وی با بیان این‌که فولادهای نوار باریک در دو حالت عملیات حرارت‌پذیر و معمولی قابل‌تولیدند، ادامه داد: این فولادها می‌توانند پس از تولید نهایی در کارخانه فولادسازی و یا به‌صورت محصول نیمه‌آماده در اختیار مشتریان قرار گیرد.

ناصری افزود: بسته به میزان عناصر آلیاژی و کاربرد مدنظر، می‌توان بر روی این محصولات انواع مختلفی از عملیات حرارتی و مکانیکی انجام داد؛ از این‌ رو فولادهای نوار باریک معمولاً به‌ صورت آنیل‌شده و یا آنیل و اسکین‌پاس‌ شده، نوردسرد شده و یا عملیات حرارتی شده به بازار عرضه می‌شوند.

کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به این‌که فولادهای نوار باریک در صنایع مختلفی نظیر صنایع خودروسازی، صنایع الکتریکی و تولید برخی فولادهای ابزار، نظیر تیغه اره مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزود: این نوع فولادها با دو استاندارد EN10139 و EN10132 تولید می‌شوند. ضمن این‌که عملیات نواربری آن‌ها نیز می‌تواند به‌ صورت مجزا در کارخانهٔ مشتری یا کارخانه فولادساز انجام گیرد.

ارسال تقاضاهای مختلف از طرف صنعت خودروسازی برای شرکت فولاد مبارکه

وی گفت: اخیراً با توجه به شرایط به ‌وجود آمده در بازار فولاد کشور، تقاضاهای مختلفی از طرف صنعت خودروسازی برای شرکت فولاد مبارکه ارسال شده است که بر همین اساس، این شرکت برای تولید این نوع گریدها اقدام کرد.

ناصری در تشریح ساختار این نوع فولادها تصریح کرد: در این روش، محصول نورد سرد شده، پس از انجام فرایند آنیلی، مجدداً در معرض نورد سرد قرار می‌گیرد. در این مرحله، میزان کاهش ضخامت به میزان و استحکام موردنیاز بستگی دارد، پس از این مرحله، فرایندهای نهایی نظیر موج گیری، کنترل کیفی و نواربری نیز بر روی محصول انجام می‌شود.

کارشناس واحد متالورژی و روش‌های تولید شرکت فولاد مبارکه در پایان گفت: آزمایش‌های انجام‌شده و نتایج به‌ دست‌ آمده از موفقیت‌آمیز بودن تولید آزمایشی این نوع محصول حکایت دارد.