یزد- مدیر عامل شرکت آبفای استان یزد در نشست با نماینده مردم پنج شهرستان استان یزد گفت : اصلاح شبکه های فرسوده آبرسانی استان در راستای جلوگیری از پرت و هدررفت آب از پروژه های حائز اهمیت این شرکت می باشد .

به گزارش انتهاج، به نقل از روابط عمومی شرکت آبفای استان یزد: اصغر ریاضتی اظهارداشت: در مجموع دو بخش شهر و روستا ۱۱ هزار کیلومتر شبکه توزیع آب داریم که حدود ۳۰ درصد این شبکه ها با تامین اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان به اصلاح و بازسازی نیاز دارد
ریاضتی بیان کرد : در راستای اجرای پروژه های اصلاح شبکه های آبرسانی از نماینده مردم یزد درخواست کردیم تا از محل بازچرخانی آب و مدیریت مصرف یک ردیف جدایی برای استان در نظر گرفته شود تا در بحث مدیریت مصرف و آب به حساب نیامده بتوانیم یک ردیف اعتباری را برای استان بازکنیم و از محل آن، اعتبار مورد نیاز شهرستان ها را تامین کنیم.
وی با بیان این که در مجموع تمام شهرها، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد شبکه فرسوده وجود دارد بیان کرد : تنها راه برای اصلاح این شبکه ها این است که در قانون بودجه سال بعد ردیف جدایی تحت عنوان بازچرخانی آب و آب به حساب نیامده تعیین شود تا این مسائل و مشکلات حل شود.
وی افزود : از سقف اعتبارات تنش آبی که به وزارت نیرو تخصیص می یابد ، وزارت نیرو به هر استان بر حسب شاخص هایی مانند جمعیت ،میزان بارندگی،خشکسالی و … این اعتبارات را سهم بندی می کند که بر اساس این فرمول نمی توانیم مبلغ بیشتری را دریافت کنیم و نیازمندیم تا برای اجرای این پروژه ها از محل اعتبارات مدیریت مصرف و بازچرخانی آب بودجه ای را دریافت نماییم.
مدیر عامل شرکت آبفا در ادامه یکی از مشکلات شرکت را تامین آب مجتمع های مسکونی عنوان کرد و گفت : بیناد مسکن باید قبل از اجرای پروژه ها یک زیر ساخت مناسب برای تامین هزینه های لوله گذاری و تامین آب این مجتمع ها در نظر بگیرد.
مهندس ریاضتی در این نشست ، اجرای پروژه تامین آب ۵۴ روستای بخش بهاباد را از فعالیت های اولویت دار شرکت آبفا عنوان کرد و گفت : اجرای این پروژه با اعتبار بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان تا پایان سال جاری صورت خواهد گرفت.
وی در خصوص میزان تخصیص آب انتقالی به شهرستان ها اظهارداشت: میزان تخصیص آب مربوط به آب منطقه ای است که طبق صورتجلسه ای در سال های گذشته مشخص شده و به هیچ عنوان قابل تغییر نیست.
در ادامه ی این نشست مدیران ادارت تابعه شرکت آبفا گزارشی از وضعیت تامین آب شهرستان ها ارائه دادند و خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه های آب و فاضلاب شدند.
نماینده مردم شهرستان های ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی در این نشست ضمن توجه به درخواست های مدیران ادارت تابعه ، بیان کرد : مسائل و مشکلات شهرستان ها نیازمند پیگیری مستمر از سوی مدیران می باشد.
صباغیان افزود : به عنوان نماینده مردم، درخواست ها و مشکلات شهرستان ها را پیگیری و جهت رفع آن ها همکاری لازم را انجام خواهم داد.