به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

حجت الاسلام رضا نوری روز سه شنبه در گفت و گوی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مادامی که دشمنان بدانند نظام از پشتوانه مردمی برخوردار است، فکر ضربه زدن به نظام را هم از سر بیرون می کنند از طرفی رییس جمهوری نیز با مشروعیت بیشتری در مناسبات بین المللی حضور می یابد.

وی مشارکت گسترده در انتخابات را سرمایه ملی دانست و افزود: مردم، مجریان انتخابات و کسانیکه صلاحیت آنها برای نامزدی در انتخابات تایید می شود به‌ عنوان اضلاع فرایند انتخابات، نقش مهمی در این کارزار دارند و همه این اضلاع باید در ایجاد شور و مشارکت انتخاباتی دخیل باشند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در ادامه اظهار داشت: برخی داوطلبان وعده‌های از هم اکنون به مردم می‌دهند که در اختیار قانونی آنها نیست و نیاز به مصوبات دستگاه های مختلف دارد و این وعده ها تنها برای اخذ رای است.

امام جمعه بجنورد با بیان اینکه این افراد باید برنامه ای عملیاتی بر مبنای قانون وعده دهند، افزود: مردم هوشیار هستند و به کسی که وعده‌های غیرعملی می‌دهد اقبالی نشان نخواهند داد.

وی با بیان اینکه داوطلبان انتخاباتی باید سخنان مقام معظم رهبری را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند، اظهار داشت: فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری همیشه باید سرلوحه‌کارهای ما قرار گیرد چرا که در کشوری زندگی می کنیم که نظام آن مبتنی بر ولایت فقیه است پس باید بر اساس فرمایشات ولی فقیه گام برداریم.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری شاخص‌ های داوطلبانی که صلاحیت آنها برای نامزدی در انتخابات تایید می شود برای مردم تبیین می کنند که باید به آن عمل کنیم.

تمکین به قانون

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در ادامه بیان کرد: کسی که وارد عرصه انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری می شود به خوبی آگاه است که مراکز نظارتی به صورت قانونی بر روند این انتخابات نظارت می کنند و کسانی شرایط لازم را برای حضور در این انتخابات نداشته باشند، نباید فرافکنی کنند.

امام جمعه بجنورد گفت: در تمامی جهان مراکزی وجود دارند که بر مبنای قانون شرایط ایجابی و سلبی داوطلبان انتخاباتی را بررسی می کنند و این امری طبیعی است و این افراد در صورت تایید نشدن توسط این مراکز باید در مقابل قانون تمکین کنند.

حجت الاسلام نوری افزود: داوطلبی که ساختار قانونی کشورش را نمی پذیرد و سعی دارد بر خلاف قانون فضای جامعه را ناامن کند، خودش ساختارشکن و مجرم است.

وی ادامه داد: داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰ باید این آمادگی را داشته باشند که امکان رد شدن توسط هیات های نظارت وجود دارد و در این صورت باید صبوری به خرج دهند و برای حفظ مصالح نظام از انجام هر عمل خلاف قانون پرهیز کنند.

امام جمعه بجنورد بیان کرد: عدم تایید صلاحیت این افراد دلیل بر مجرم بودنشان نیست بلکه امکان دارد بدلیل مدارک ناقص و بند رجل سیاسی رد صلاحیت شده اند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به همراه ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ۲۸ خرداد ماه به صورت همزمان برگزار می شود.