به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

رضا علی یوسفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در آستانه سال نو افزون بر پنج هزار و ۴۰۰ کارگر فصلی به دلیل تعطیلی کسب و کارشان از استان های شمالی و پایتخت به خانه هاشان برگشتند و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی باعث شد تا رنگ کرونایی این شهرستان پس از سه ماه قرارگیری در زمره وضعیت آبی به رنگ زرد تغییر کند.
وی اضافه کرد : با افزایش آمار بیماران کرونایی در این شهرستان در روزهای جاری احتمال تغییر وضعیت رنگ بندی این شهرستان به نارنجی و قرمز در ارزیابی جدید سامانه ماسک وجود دارد.
به گفته وی هم اکنون حدود ۴۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در این شهرستان شناسایی و در قرنطینه اجباری خانگی قرار گرفتند و برای شناسایی افراد مشکوک روزانه ۲۵ تست کرونا در سه شهر راز، یک سعود و غلامان گرفته می شود.
وی با اشاره به وضعیت برگزاری آیین های ماه رمضان در وضعیت زرد کرونایی تصریح کرد: برگزاری هرگونه آیین ماه مبارک ماه رمضان در این شهرستان مرزی مشروط به رعایت شیوه نامه های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و حضور حداقلی جمعیت است.
براساس آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از هشت شهرستان این استان پنج شهرستان بجنورد، اسفراین، شیروان، گرمه و جاجرم در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان های مانه و سملقان و فاروج در وضعیت نارنجی و راز و جرگلان نیز در رنگ بندی زرد قرار دارد و پیش بینی می شود که با ارزیابی جدید سامانه ماسک سایر شهرستان های استان نیز قرمز شوند.
هم اکنون ۳۹۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید۱۹ در بیمارستان های استان خراسان شمالی بستری هستند و در ۱۰ روز گذشته آمار بیماران بستری در بیمارستان های این استان دو برابر افزایش یافت و در یک هفته اخیر نیز ۲۳ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های خراسان شمالی جان خود را از دست دادند.
ویروس کرونا نخستین بار اواخر اسفندماه سال ۹۸ با شناسایی یک بیمار کرونایی در استان خراسان شمالی شیوع یافت و این استان پس از پشت سر گذاشتن سه موج این ویروس تا بهمن ماه سال ۹۹ این بار با وقفه سه ماهه از اوایل با شیب ملایم افزایش آمار بیماران وارد موج چهارم به طوری که در یک هفته گذشته با شیب تند این بیماری در استان خراسان شمالی آمار بیماران کووید ۱۹ نیز افزایش زیادی یافت.