بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم : مرکز استان خراسان شمالی با دارا بودن بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت٬ به عنوان دومین شهر حاشیه نشین کشور معرفی شده است. برخی از آمار از اشغال بیش از ۲ سوم مساحت شهر توسط مکان‌های حاشیه‌ای خبر می‌دهند. حاشیه نشینی معضل بزرگی است که ارائه بسیاری از خدمات را به شهروندان دچار مشکل کرده است.

راه جلوگیری از حاشیه نشینی در همدان چیست؟حاشیه نشینی در یاسوج به یک تهدید جدی تبدیل شده استپیشرو بودن قزوین در “صنعت” منجر به افزایش حاشیه نشینی در این استان شده است

تنها ۲۵ درصد اعتبارات بازآفرینی شهری را جذب کرده‌ایم

محسن هادی زاده دبیر ستاد بازآفرینی شهری شهرداری بجنورد از جذب کمتر از ۲۵ درصدی اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری به شهرداری بجنورد خبرداد و اظهار داشت: طی مکاتبات انجام شده با ستاد بازآفرینی شهری سهم شهرستان بجنورد از این اعتبارات ۳۱ میلیارد تومان بوده که ۲۵ میلیارد تومان آن مربوط به شهرداری بجنورد می‌باشد.

وی در ادامه افزود: از مبلغ ۲۵ میلیارد تومان که به شهرداری تخصیص پیداکرده است تنها ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جذب شده است. این مبلغ برای شهر شیروان ۲ میلیارد تومان است.

دبیر ستاد بازآفرینی شهری شهرداری بجنورد تصریح کرد: ۶۵۰ میلیون تومان از این اعتبار برای ساخت و خرید نیمکت، سطل زباله، پارک‌ها، چراغ‌ها و پایه چراغ‌های ۴ پارک در مناطق باقرخان ۱، ۲، شهرک حکمت و جوادیه هزینه می‌شود.

کم‌کاری نمایندگان دولت و شهرداری‌های استان در جذب کم اعتبارات مشهود است

علیرضا باغچقی عضو شورای شهر بجنورد با بیان اینکه خراسان شمالی جزو استان‌هایی است که بیشترین جمعیت‌ حاشیه نشین را در کشور دارد٬ اظهار داشت: سهم استان از اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری که با هدف توانمند سازی نقاط محروم در استانه‌های محروم می‌باشد بسیار ناچیز است.

وی در ادامه افزود: اینکه از ۲۵ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به شهرداری بجنورد تنها ۶ میلیارد تومان جذب شده است نمی‌تواند آنطورکه باید و شاید در کاهش محرومیت تاثیرگذار باشد.

این عضو شورای شهر با اشاره به شرایط ویژه استان در حوزه محرومیت و حاشیه نشینی تصریح کرد: باید این شرایط خاص استان به هیئت دولت اطلاع داده شود.

باغچقی در پایان گفت: این عدم جذب بخش زیادش مربوط به کم کاری عوامل دولت در استان و اعضای شهرداری شهرهای استان است.

مجموعه حاشیه نشینی در شهر بجنورد افزایش داشته است

سید محسن موسوی رئیس کمیسیون عمران و معماری شورای شهر بجنورد اظهار داشت: شهرستان بجنورد دارای ۶۷۷ هکتار بافت ناکارآمد شهری و از آن ۱۵۴ هکتار بافت فرسوده میانی و همچنین ۵۲۳ هکتار رینگ حاشیه شهری می‌باشد.

وی در ادامه افزود: براساس جلسات و مکاتباتی که با اداره راه و شهرسازی استان داشته‌ایم مجموعه حاشیه نشینی در شهر بجنورد افزایش داشته و شاهد نابرابری فضایی هستیم.

این عضو شورای شهر تصریح کرد: تمامی شرایط حاکم بر شهرستان بجنورد نشان از این دارد که این شهر جز شهرهای هدف ستاد بازآفرینی شهری کشور می‌باشد و باید در اولویت قرار بگیرد اما متاسفانه اینطور نیست.

موسوی با اشاره به تخصیص کم اعتبارات گفت: بر اساس نامه‌ای که از سوی اداره راه و شهرسازی استان به استانداری خراسان شمالی فرستاده شده است، عدم ارائه طرح و پیگیری از سوی شهرداری بجنورد علت اصلی این جذب کم اعتبارات است.