به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

دکتر رئوف رحیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خروج آمریکا از برجام و پایبندی ایران به این توافق بین المللی موجب اعتماد مجامع بین المللی به ایران در پایبندی به تعهدات شد.

وی با بیان اینکه پروژه ایران هراسی از ابتدای انقلاب اسلامی علیه کشور وجود داشته است، اظهار داشت: سران عربی بدلیل ترس از صدور انقلاب اسلامی و فروپاشی نظام های دیکتاتوری شان، پیرو پروژه ایران هراسی بوده اند به گونه ای ایران را عامل تنش های منطقه و تهدیدی برای منافع کشورها معرفی می کردند در حالی که با توافق برجام این فضای امنیتی علیه کشور از بین رفت.

رحیمی افزود: در واقع قبل از برجام دشمنان ایران را به عنوان تهدیدی بالقوه به جهان معرفی کرده بودند و پرونده ایران به شورای امنیت نیز رفته بود، ولی با این توافق بین المللی این پروژه متوقف شد.
وی با بیان این که به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته ای کشور از دستاوردهای شاخص برجام است، تصریح کرد: دولت های گذشته آمریکا به هیچ وجه قائل به رسمت شناختن انرژی هسته ای کشور نبودند و در فصل هفتم شورای امنیت نیز برنامه هسته‌ای کشور ما به عنوان تهدیدی جدی علیه امنیت بین المللی شناخته می‌شد ولی ایران با این توافق بین المللی به باشگاه هسته ای دنیا ورود کرد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: گرچه پس از برجام، فضای امنیتی ایجاد شده برای کشور فرو ریخت ولی این امر به معنای نبود تهدید علیه کشور نیست زیرا که ایران در چهارراه ارتباطی جهان قرار دارد و تنهایی ایران در جنگ ۸ساله تحمیلی، نشانگر آن بود که ایران برای مقابله با تهدیدات و حفظ امنیت خود نیازمند غنی سازی اورانیوم و ساخت موشک های پیشرفته است.

رحیمی با بیان اینکه احیای برجام و پیگیری مذاکرات در شرایط کنونی لازمه کشور است، اظهار داشت: حالی که برجام یک قاعده مورد نیاز برای ایران در راستای رفع تحریم تعریف شد، ایران نیز پیگیر مداکرات برای برداشتن و ایران برای رفع تحریم ها نیازمند پیگیری مذاکرات است.

برنامه جامع اقدام مشترک (به انگلیسی: Joint Comprehensive Plan of Action),[۲] به اختصار برجام که توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین و در غرب توافق هسته‌ای ایران یا توافق ایران نیز نامیده می‌شود، در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد.