بجنورد- معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت:طی سال جاری در قالب طرح «ارتقاء با سوادی در مناطق روستایی» 10 هزار و 669 نفر بیسواد زن و مرد از آموزش های این سازمان برخوردار می‌شوند.

بجنورد– معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت:طی سال جاری در قالب طرح « ارتقاء با سوادی در مناطق روستایی » ۱۰ هزار و ۶۶۹ نفر بیسواد زن و مرد از آموزش های این سازمان برخوردار می‌شوند.

به گزارش انتهاج، مهدی مودی در توضیح این طرح عنوان کرد: طی دی ماه سال گذشته برابر تفاهم نامه سازمان نهضت سوادآموزی با استانداری خراسان شمالی مقرر شد در قالب طرح « ارتقاء با سوادی در مناطق روستایی » ۱۰ هزارو ۶۶۹ نفر از بیسوادان استان تحت پوشش آموزش های این طرح قرار گیرند.

به گفته وی اجرای این طرح نیازمند ۲۰ میلیارد تومان اعتبار است که ۷۹ درصد از این میزان اعتبار، باید از سوی نهضت سوادآموزی و ۲۱ درصد نیز از محل منابع استانی تامین شود.

مودی با اشاره به اینکه در این طرح همچنین زنان و مردان بیسواد مهارت های زندگی و فنی و حرفه ای را یاد می گیرند، ادامه داد: در حوزه تحکیم سواد و شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل  و انسداد مبادی بیسوادی نیز اقدامات لازم انجام می‌شود.

وی از برون سپاری این طرح خبر داد و مشارکت دستگاه‌های مختلف را خواستار شد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح رایزنی های لازم با سازمان ثبت احوال و آمار ایران انجام شده و هم اکنون اسامی هشت هزار نفر از بیسوادان روستایی استان شامل نام و نام خانوادگی و آدرس کامل موجود بوده و همچنین آدرس بیش از دو هزار بیسواد دیگر نیز در بانک اطلاعاتی استان وجود دارد بنابراین سختی کار تا حدودی مرتفع شده است.

مودی انتها با اشاره به اینکه طرح «ارتقاء با سوادی در مناطق روستایی» از خرداد ماه سال جاری آغاز می‌شود، افزود: براساس آخرین سرشماری سال ۹۵  و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال درصد باسواد مناطق شهری و روستایی در مجموع ۹۲٫۸۵ درصد است.