بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا – رئیس مرکز تحقیقات فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: عطاری ها مجاز به تجویز داروهای ترکییی نیستند و بر اساس قانون نمی توانند برای درمان بیماران، نسخه بپیچند.
آل شیخ افزود: عطاری ها تنها مجاز به عرضه ادویه و گیاهان دارویی با بسته بندی و به صورت تک گیاه هستند و مجاز نیستند گیاهان را با هم آمیخته و به عنوان دارو تجویر کنند.

وی گفت: عطاری ها تنها می توانند داروهای گیاهی را که توسط داروسازی تولید شده، عرضه کنند اما مجاز نیستند آنرا برای درمان بیماری تجویز کنند.

آل شیخ گفت: عطاری ها نباید به مراجعه کننده، برای مصرف گیاه دارویی، مشاوره بدهند اما متاسفانه این کار را انجام می هند و انتظار می رود مراجع قانونی پیگیر این امر باشند.

وی با اشاره به ظرفیت های خراسان شمالی در زمینه تولید گیاهان دارویی اظهار داشت: نبود واحدهای فرآوری گیاهان دارویی از کمبودها و دغدغه های این استان است.

رئیس مرکز تحقیقات فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: اکنون تنها یک واحد تولید عرقیات و افشره گیاهان دارویی در شهرستان جاجرم فعالیت دارد.

بر اساس اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی، ۷۶ واحد عطاری در سطح این استان فعالیت دارند.