سنندج – رئیس تعاون روستایی شهرستان سقز از برداشت ۱۳ هزار تن چغندر قند به ارزش ۶۲ ‌میلیارد ریال از اراضی کشاورزی این شهرستان طی امسال خبر داد.

به گزارش انتهاج، صادق بهزادی با اشاره به اینکه برداشت چغندر قند از اوایل آبان در روستاهای سقز آغاز شد، گفت: توسط شرکت‌های تعاونی روستایی ترجان و صاحب ۱۳ هزار تن از این محصول به ارزش ۶۲ میلیارد ریال خریداری و به کارخانه‌های قند میاندوآب، خوی، ارومیه و اصفهان ارسال شد.

وی با بیان اینکه هنوز برداشت چغندر قند ادامه دارد و پیش بینی می‌شود یک هزار تن دیگر برداشت شود، اظهار کرد: ۵۵ میلیارد ریال معادل ۶۹ درصد از پول چغندرکاران به حساب آنها واریز شده و مابقی هم در چند روز آینده واریز خواهد شد و بنابراین کشاورزان نگران نباشند.

رئیس تعاون روستایی سقز با بیان اینکه دغدغه اصلی چغندرکاران بعد از برداشت، تحویل به موقع محصول است، افزود: امسال ۴۱۰ هکتار از زمین‌های کشاورزان طرف قرارداد شرکت‌های تعاونی روستایی ترجان و صاحب زیر کشت چغندر قند رفته بود.

بهزادی از کاهش برداشت چغندر قند نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: سال ۹۷ در این شهرستان ۱۷ هزار تن چغندر قند از اراضی زیر کشت برداشت شد ولی امسال به دلیل شرایط آب و هوایی، آفات مختلف و رغبت کشاورزان به کشت‌های جایگزین شاهد کاهش برداشت این محصول بودیم.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد کشور، قیمت هر کیلوگرم چغندر قند با عیار ۱۶ و کرایه حمل تشویقی چهار هزار و ۳۶۱ ریال تعیین شده است.