ارومیه – رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی برداشت ۷۰ کیلوگرم زعفران از مزارع زیر کشت این محصول در استان خبر داد.

به گزارش انتهاج، رسول جلیلی با بیان اینکه زعفران یکی از مهمترین محصولات صادراتی ایران است که با تولید و صدور آن همه ساله ارز قابل توجهی وارد کشور می شود ، گفت : با توجه به میکرو کلیمای موجود در این استان که شباهت زیادی به آب و هوای خراسان جنوبی ( بیرجند و قائن ) دارد و از سوی دیگر به دلیل نیاز کم این گیاه به آب و آبیاری در طول فصل تابستان، توسعه کشت این محصول در استان شروع شده و رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه در طی چند سال اخیرسطح زیر کشت این محصول در استان به حدود ۴۵ هکتار و عملکرد آن به حدود ۵ کیلو گرم در هر هکتار افزایش یافته است ، اظهار کرد : در سال گذشته حدود ۴۲ کیلوگرم از مزارع زیر کشت این محصول ، زعفران برداشت شد که شهرستانهای ارومیه ، میاندواب ، شوط، پیرانشهر و سلماس بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان را به خود اختصاص داده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه زعفران جزو گیاهان دارویی محسوب می شود و توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر نیز جزو اولویت های سازمان جهاد کشاورزی است ، خاطر نشان کرد : کشت زعفران در مناطقی که از سوی محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منایع طبیعی استان بلامانع اعلام شده است ، ممنوعیتی ندارد .

وی تصریح کرد: پیاز زعفران در موقع کشت ،همه ساله توسط شرکت های خصوصی که در این زمینه فعالیت دارند عرضه می شود و متقاضیانی که در سطح انبوه نسبت به کشت زعفران اقدام می نمایند، به استان خراسان جنوبی جهت خرید و حمل قانونی پیاز معرفی می شوند.