خرمشهر – در جلسه علنی شورای شهر خرمشهر که با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه خرمشهر، مدیر مجتمع تجاری اروند و برخی مدیران شهرستانی برگزار شد ، موارد متعددی پیرامون بازار اروند از رعایت نشدن نکات امینی در این بازار تا روشن نشدن علت اصلی آتش سوزی این مجتمع مطرح شد.

به گزارش انتهاج ، رئیس آتش نشانی خرمشهر در این جلسه گفت: نمونه‌گیری‌های برای علت‌یابی جریان آتش‌سوزی مجتمع تجاری اروند انجام‌شده است اما اعلام نتایج در تمام وقایع آتش‌سوزی به‌سرعت انجام نمی‌شود و نیازمند صرف زمان و دقت در شواهد و نمونه‌هاست.

سعید خوری زاده در ادامه به تشریح روند اتفاق پرداخت و اظهار کرد: آتش‌سوزی در مجتمع تجاری اروند مال خرمشهر ساعت ۲۰:۵۱ دقیقه آغاز شد که نخستین گروه عملیاتی ساعت ۲۰:۵۵ دقیقه به محل حریق رسیدند و کارهای اولیه را آغاز کرند و بعد از تخلیه محل ایستگاه‌های عملیاتی دیگر وارد میدان می ‌شوند.

وی افزود: تمام گروه‌های عملیاتی خرمشهر و تیم‌های اطفایی بندر و دریانوردی و شهرک صنعتی خرمشهر و دیگر شهرستان‌ها در دیگر مراحل به تیم‌های نجات خرمشهر پیوستند و بعد از پنج ساعت تلاش آتش خاموش شد.

وی ادامه داد: لکه ‌گیری از ساعت ۲ بامداد تا ۶:۲۰ دقیقه با ورود گروه‌های نجات دیگر آغاز شد و تا روز دیگر هم ادامه داشت.

کمبود امکانات اطفایی خرمشهر نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر

رئیس سازمان آتش‌نشانی خرمشهر به عمده دلایل سخت‌تر شدن خاموشی آتش در این مجتمع تجاری اشاره کرد و گفت: آتش‌سوزی روز جمعه و در اوج تراکم جمعیت و ساعت تردد اتفاق افتاد، مسیرها باید با همکاری راهور بسته تا مسیر برای تردد خودروهای امدادی باز می ‌شد که این کار انجام نشد و از سوی دیگر امکانات اطفایی خرمشهر نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر کمبودهای بسیاری دارد.

خوری زاده وضعیت تجهیزات و ماشین‌آلات آتش‌نشانی خرمشهر را بحرانی خواند و اظهار کرد: خرمشهر از لحاظ ماشین‌آلات و تجهیزات شرایط بحرانی دارد و به خاطر جریان اتفاقات در پی گرانی بنزین نیز متحمل خسارت‌های شد که روند اطفا را با مشکل مواجه می‌ کند.

شرایط ناایمن مجتمع تجاری اروند

معاون مالی اداری و کارشناس سازمان آتش‌نشانی خرمشهر نیز در ادامه این جلسه به برخی ایرادهای وارد به ایمنی مجتمع تجاری اروند اشاره کرد و گفت: قرار گرفتن ژنراتور برق در کنار برق اصلی ساختمان عملی غیر ایمن است و یک نقص ایمنی است، یک سال از شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی مجتمع می‌گذشت، محل خروج اضطراری در آن دیده نشده است و باکس‌های آتش با پوسترهای تبلیغاتی پوشانده شده بود.

سمیر محمد مطوری افزود: همچنین محل مرکز اعلام حریق در درون ساختمان قرار دارد که در محل آن عرضه بازی کودک قرار دارد و این در حالی است که این مرکز باید در محلی جداگانه و با نظارت دو کاربر مخصوص قرار داشته باشد.

وی ناایمن بودن انبارها را یکی دیگر از علت‌های گسترش آتش دانست و گفت: در انبارها که محل شروع آتش بود، نکات ایمنی همچون کپسول‌های آتش‌نشانی و انبارداری ایمن از جمله رعایت فاصله میان اجناس و همین ‌طور فاصله میان اجناس قابل اشتعال و دیگر کالاها رعایت نشده است.

وی  خاطر نشان کرد: نکات ناایمن بازار طی چند مرحله مکاتبه از سال ۹۵ انجام شد ولی با این ‌حال اقدام‌های اصلاحی لازم از سوی متولیان انجام ‌نشده است.

به گزارش انتهاج، جمعه اول آذر جاری مجتمع تجاری اروند معروف به کنزالمال با ۲۲۰ غرفه دچار آتش‌سوزی شد که بنا به گزارش‌های دریافتی حدود نیمی از بازار در آتش سوخت.