بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از مهر، محمدعلی شجاعی در دیدار روز گذشته با حسن روحانی به ارائه گزارشی از مصوبات قبلی دولت، طرح‌ها و برنامه‌های آتی توسعه‌ای استان و نیز مسائل و مشکلات موجود و حمایت‌های مورد نیاز از سوی رئیس جمهور و مجموعه دولت پرداخت.

شجاعی در گزارش خود بر برچیده شدن تمامی بخاری نفتی در تمام مدارس اشاره و اعلام کرد: با اقدامات صورت گرفته تا پایان شهریور ماه روستای بی گاز در این استان وجود نخواهد داشت.

وی برخورداری استان از زیر ساخت‌های ارتباطی و ایجاد منطقه آزاد اقتصادی را از ضرورت‌های خراسان شمالی برای ایجاد اشتغال و توسعه استان دانست.

استاندار خراسان شمالی برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش توسعه اقتصادی، تلاش برای توسعه ارتباطات بین‌المللی را از اهداف کوتاه مدت این راهکارها عنوان کرد و بر لحاظ مصوبات اقتصادی و عمرانی در سفر پیش روی رئیس جمهور به خراسان شمالی تاکید کرد.

رئیس جمهور نیز در این دیدار بر ایجاد هماهنگی بین استان‌های همجوار در فعالیت‌های توسعه‌ای مشترک، تبادل تجاری بین استانی و ایجاد هم افزایی منطقه‌ای در مواردی از قبیل مدیریت استفاده از آب، برنامه‌های مشترک توسعه گردشگری و زنجیره‌ای کردن فعالیت‌های توسعه‌ای و اقتصادی بین استان‌ها تاکید کرد.

ایجاد برنامه‌های توسعه‌ای روستایی و افزایش درآمد مردم

در ادامه جلسه با توجه به محرومیت‌ها و برخی عقب ماندگی‌ها در مناطق مرزی، حسن روحانی بر ایجاد برنامه‌های توسعه‌ای روستایی و افزایش درآمد مردم در مناطق مرزی و ایجاد سهولت در مبادلات مرزی تاکید و بر ضرورت معیشت مردم و نیز استفاده از ظرفیت‌های مرزی برای افزایش درآمد مرزنشینان اشاره و خواهان برنامه‌ریزی متکی بر مزیت‌های منطقه‌ای شد.

ضرورت تبادل فرهنگی و اقتصادی با کشورهای همسایه و گسترش مبادلات مرزی از جمله دستوراتی بود که روحانی در این دیدار صادر کرد.

وی توجه به همزیستی مسالمت‌آمیز میان قومیت‌ها، ایجاد فضای آرام و همدلی، وحدت و همبستگی در این مناطق و تلاش برای برگزاری انتخابات باشکوه و مشارکت بالای مردم در انتخابات مجلس و ایجاد زمینه لازم و همه سلایق در انتخابات را مهم و ضروری دانست.

شایان ذکر است روز گذشته نیز ۱۲ مدیر ارشد استان پس از چندین نشست استانی، مصوبات پیشنهادی خود را طی دو دیدار رسمی در نهاد ریاست جمهوری برای سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به خراسان شمالی مورد بررسی قرار دادند.