به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

دکتر سیده معصومه هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعداد موارد مثبت نمونه گیری های انجام شده مبتلایان به این ویروس هم در این مدت ۷۵ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه بطور میانگین روزانه ۱۰ بیمار کووید۱۹ در بخش کرونایی بیمارستان تخصصی آیت الله هاشمی رفسنجانی در هفته جاری بستری شدند اظهار داشت: هم اکنون ۵۰ بیمار در این بیمارستان بستری هستند.

وی همچنین با بیان اینکه بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا در گروه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال است گفت: در هفته اخیر میزان ابتلا به کرونا در خانم ها و آقایان تقریبا برابر بوده است.

هاشمی با اشاره به اینکه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بین کسبه این شهرستان ۸۰ درصد است افزود: اعمال محدودیت های کرونایی، نظارت دقیق بر اجرای درست محدودیت ها، رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت شرایط قرنطینه ۱۴ روزه توسط افراد مبتلا و همکاری اصناف از جمله علل کاهش موارد مثبت و بستری شهرستان و تغییر وضعیت رنگ بندی از قرمز به نارنجی است.

وی خواستار تداوم همکاری مردم برای رعایت کامل و اجرای دستورالعمل های بهداشتی شد و گفت: تغییر وضعیت قرمز به نارنجی بسیار شکننده است و عادی انگاری و رعایت نکردن پروتکل ها سبب بازگشت به وضعیت قرمز خواهد شد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شیروان در ادامه گفت: ۸۲ درصد از مبتلایان کرونایی این شهرستان ۱۵۷ هزار نفری خراسان شمالی را ساکنان مناطق شهری تشکیل می‌دهند و مابقی در روستاها هستند.

وی یکی از علت های سطح بالای آمار مبتلایان به کرونا در شهرها، ارتباطات، تجمعات گروهی و خانوادگی است.

براساس آخرین رنگبندی سامانه ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هم اکنون از هشت شهرستان استان خراسان شمالی، شهرستان بجنورد، شیروان، اسفراین و مانه و سملقان در وضعیت نارنجی کرونایی و شهرستان های فاروج، جاجرم، گرمه و رازوجرگلان در وضعیت الگوی رنگ بندی زرد قرار دارند.

۳۹ درصد از جمعیت شهرستان شیروان در روستاها ساکن هستند.