بجنورد - پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی، به عنوان شصت و پنجمین طرح تصفیه‌خانه کشور، روز یکشنبه با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در هجدهمین هفته از پویش «الف_ب_ایران» افتتاح شد.

بجنورد – پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی، به عنوان شصت و پنجمین طرح تصفیه‌خانه کشور، روز یکشنبه با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در هجدهمین هفته از پویش الف_ب_ایران افتتاح شد.

به گزارش انتهاج، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: پروژه فاضلاب شهر آشخانه، با ۷۱۰ میلیارد ریال اعتبار، بزرگترین پروژه عمرانی شهرستان مانه وسملقان محسوب می شود که شامل اجرای تصفیه خانه فاضلاب با ظرفیت پنج هزار و ٨٠٠ مترمکعب در شبانه روز، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پلی اتیلن سه هزار متری از ایستگاه پمپاژ تا تصفیه خانه است.

غلامحسین ساقی اظهار کرد: شبکه جمع آوری فاضلاب نیز به طول ٣۵ هزار متر معادل ۵۰ درصد از شبکه مورد نیاز، اجرا شده است.

وی افزود: تصفیه خانه فاضلاب آشخانه، با فناوری لجن فعال و قابلیت حذف ازت و فسفر در سال ۹۱ وارد مرحله عملیاتی شد و قرار است در مرحله نخست، ٢٧ هزار نفر از شهروندان این شهر را زیر پوشش خدمات خود قرار دهد.

ساقی خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی در شمال شهر و همچنین نفوذناپذیری خاک در نواحی جنوبی شهر آشخانه، مشکلات زیادی در دفع سنتی فاضلاب وجود دارد از این رو اجرای این پروژه ضروری به نظر می رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با بیان اینکه با اجرای این طرح، امنیت بهداشتی مردم تامین خواهد شد، یادآور شد: اجرای این طرح، سالانه از ورود ۲.۱ میلیون متر مکعب فاضلاب خام به محیط زیست جلوگیری می کند.