به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

دکتر علیرضا مختارپور روز چهارشنبه در حاشیه آیین بهره برداری از کتابخانه مرکزی شیروان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات ساخت کتابخانه های با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد تا پایان امسال تکمیل می شود و مابقی نیز در سال های آینده کامل خواهد شد.

وی گفت: از سال ۹۳ تاکنون هرسال ۱۰۰ باب کتابخانه به تعداد کتابخانه های کشور افزوده شده است اما برخی از کتابخانه ها به علت سوانح طبیعی نظیر سیل، زلزله و قدمت بالا غیرقابل استفاده شده اند که برخی از آنها بازسازی و نوسازی شده است.

مختارپور افزود: هم اکنون بیش از ۴۲ میلیون جلد در کتابخانه های کشور وجود دارد که هرساله به تعداد این کتاب ها افزوده می شود.

وی گفت: هم اکنون در بیشتر کتابخانه ها دسترسی آزاد و قانونی به پایگاه های اطلاعاتی جهان، نشریات و کتاب وجود دارد که مراجعه کنندگان می توانند از آن استفاده کنند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خصوص تاثیر کرونا در این حوزه گفت: به دلیل اینکه موظف به رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم کتابخانه ها را در شهرهای نارنجی و قرمز تعطیل کردیم و در شهرهای زرد از طریق پیک کتاب ها را برای اعضا ارسال می کنیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم به خبرنگار ایرنا گفت: مشکلات اقتصادی موجب شده است تا فعالیت کتابخانه های مشارکتی کاهش یابد که این وضعیت در کاهش سرانه کتابخانه ها تاثیرگذار بوده است.

مهدی رمضانی اظهار داشت: در چهارسال اخیر تلاش شده تا کتابخانه های مرزی شهرستان ها تکمیل شود و به همین دلیل اولویت در این بخش بوده است.

وی گفت: شیوع ویروس کرونا موجب شده است تا کتابداران با حضور در فضای مجازی و ایجاد ظرفیت های جدید در شبکه های اجتماعی به معرفی کتاب و برگزاری محافل ادبی و جشنواره رضوی فرهنگ کتابخوانی را ترویج دهند.

به گفته رمضانی اینک بیش از سه هزار و ۵۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور فعال است که از این تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ باب کتابخانه نهادی و بیش از ۹۰۰ باب کتابخانه مشارکتی است.