به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

حسین فرخنده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان تسهیلات پرداخت شده به ۴۸۶ متقاضی که در مرحله اول و دوم سامانه کارا ثبت نام کرده بودند ۶۵ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال بود.

وی گفت: این درحالی است که ۷۵۸ نفر هنرمند استان درخواست پرداخت ۱۲۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال کرده بودند.

وی تسهیلات اعطایی در قالب این طرح را ۲۴ ماهه و با نرخ سود ۱۲ درصد عنوان کرد و گفت: این تسهیلات در سه سقف ۱۶۰ میلیون ریالی برای کارفرمایان دارای کد کارگاهی، ۸۰ میلیون ریال برای کارفرمایان خویش فرما و ۶۰ میلیون ریال برای آزادکاران بدون بیمه درنظر گرفته شده بود.

وی تعداد هنرمندان که از طریق سامانه تحفه تسهیلات کرونایی درخواست کرده بودند ۶۰ نفر عنوان کرد و گفت: تنها به هفت نفر از این تعداد سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال پرداخت شد.

وی گفت: این تسهیلات از محل اعتبارات صندوق کارآفرینی امید تا سقف یک میلیارد ریال با تنفس ۶ ماهه و اقساط ۵۴ ماهه و با سود چهار درصد با اعتبار ۲۱ میلیارد ریال به استان تخصیص داده شده بود.

وی افزود: تعداد پروندهای تشکیل شده تسهیلات کرونایی در سامانه مشاغل خانگی را نیز ۱۶ مورد دانست و گفت: به این افراد سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

هم اکنون در استان خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت، هزار و ۱۱۵ مرکز فرهنگی و هنری وجود دارد که تمامی موسسات فرهنگی و هنری، آموزشگاه‌های هنری، سالنهای سینما و تئاتر جزو مشاغل گروه چهار به شمار می‌روند که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل هستند.

براساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی امروز ۲۳ فروردین ماه، پنج شهرستان‌ شیروان، اسفراین، بجنورد، جاجرم و گرمه در وضعیت قرمز هستند.

شهرستان های فاروج، مانه و سملقان رنگ نارنجی کرونا دارند و شهرستان راز و جرگلان زرد است.