به گزارش انتهاج به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد، اصغر ریاضتی در نشست با اعضای شورای شهر یزد میزان تولید آب در شهر یزد را ۱۲۰هزار مترمکعب در شبانه روز از منابع زیرزمینی و ۱۱۰ هزار مترمکعب در شبانه روز از منابع انتقالی عنوان کرد و گفت : میزان تولید و مصرف آب در شهر یزد با یکدیگر تفاوت قابل ملاحظه ای دارد که این موضوع در بحث آب بدون درآمد قابل مشاهده است .
وی خاطرنشان کرد : میزان سرانه کل مصرف در شهر یزد ۲۱۴ لیتر در شبانه روز می باشد و این میزان در روزهای گرم سال افزایش می یابد .
اصغر ریاضتی با اشاره به این که میزان بارش در ایران حدود یک سوم نرم جهانی است اظهارداشت : میانگین بارش ۱۰ سال اخیر در استان یزد ،۸۶٫۹ میلی متر می باشد که این نشان دهنده ی میزان کم بارندگی در حوضه های آبریز منطقه است .
ریاضتی اصلاح شبکه های فرسوده آبرسانی را از اقدامات حائز اهمیت معرفی کرد و بیان کرد : میزان هدررفت آب در یزد ۱۹ درصد است که ۱۰ درصد آن مربوط به فرسودگی شبکه های آبرسانی و انشعابات فرسوده می باشد .
وی افزود : شهر یزد دارای دو هزار و ۷۹۰ کیلومتر شبکه توزیع و ۹۰ کیلومتر خط انتقال است و طبق برآورد صورت گرفته بین ۳۰-۳۵ درصد از این شبکه ها فرسوده بوده و نیازمند اصلاح و بازسازی است.
وی اجرای عدالت توزیع کیفیت آب در کل شهر یزد را از فعالیت های دارای اولویت در شهر یزد دانست و افزود : برای بهره مندی تمام شهروندان از آب باکیفیت یکسان باید پروژه رینگ آب شهری اجرا شود که اعتبار مورد نیاز برای اجرای آن ۷۵۰ میلیاردتومان محاسبه شده است .
مدیر عامل شرکت آبفا پیاده سازی سیستم تله متری و کنترل آب شهر یزد را ازدیگر پروژه های دارای اولویت این شرکت عنوان کرد و گفت : افزایش ضریب اطمینان شبکه و تنظیم مناسب فشار در نقاط شبکه ،جلوگیری از سرریز و به هدر رفتن آب مخازن ، کاهش هزینه های نیروی انسانی ،امکان تعبیه سیستم حفاظت در چاهها و مخازن و جلوگیری از سرقت و …. را از اهداف اجرای این سیستم می باشد .
ریاضتی در ادامه این جلسه وضعیت اجرای شبکه فاضلاب در شهر یزد را شرح داد و گفت : در حال حاضر ۶۷۵ کیلومتر شبکه فاضلاب در سطح شهر اجرا ، تعداد ۴۶ هزار فقره انشعاب نصب و ۱۵۳ هزار نفر تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفتند .
وی در ادامه توضیحاتی در خصوص روند اجرای مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی و ایستگاه پمپاژ آب شهر یزد که از محل اعتبارات تبصره سه در حال اجرا است ارائه داد .