اراک – رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: طی یک هفته اخیر شاهد افزایش آمار مبتلایان آنفلوآنزا در اراک بوده ایم و هم اکنون بیمارستان های این شهر به علت اشغال کامل تخت ها، در وضعیت بحرانی هستند.

به گزارش انتهاج، محمد جمالیان با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا از جمله بیماری هایی است که شیوع آن در فصول سرد تشدید پیدا می کند و هر سال کشور با این بیماری درگیر است، اظهار کرد: با توجه به این که امسال شیوع بیماری آنفلوآنزا یک ماه زودتر آغاز شده است، بیمارستان های شهر اراک در این خصوص هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک طی چند روز اخیر(از ابتدای آذرماه تاکنون) با افزایش مراجعه و بستری مبتلایان به آنفلوآنزا مواجه بوده است به طوری که تخت های بیمارستانی کاملا اشغال شده است. در بیمارستان ولیعصر(عج) نیز با همین وضعیت مواجه هستیم و یک بخش دیگر به منظور بستری و درمان بیماران آماده شده است.

جمالیان ادامه داد: در بیمارستان راه آهن اراک نیز تعدادی از کودکان در این خصوص بستری هستند و در آن بیمارستان نیز قسمت های مختلف برای بستری بیماران پیش بینی شده‌ و در حال تمهیدپردازی برای افزایش ظرفیت مراکز درمانی برای بیماران آنفلوآنزا هستیم.

وی تصریح کرد: کسی که به بیماری آنفلوآنزا مبتلا است با سرفه، عطسه، دست دادن و… بیماری خود را به دیگران منتقل می کند، بنابراین رعایت نکات بهداشتی به منظور جلوگیری از ابتلا توسط افراد، تنها راه پیشگیری از این بیماری است.

جمالیان افزود: با رعایت نکات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه از سوی مردم می توان موارد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، موارد بستری در بیمارستان ها و حتی موارد مرگ و میر ناشی از آن را کاهش داد.

مردم تا حد امکان از تردد در فضای باز شهری خودداری کنند

وی در ادامه به آلودگی هوا در روزهای اخیر در شهر اراک اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا برای کودکان زیر ۵ سال و افراد دارای بیماری قلبی و ریوی خطرناک است و این افراد باید در چنین شرایطی تا حد امکان از تردد در فضای باز شهری خودداری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: مردم به منظور پیشگیری از خطرات ناشی از آلودگی هوا، خوردن روزانه سه لیوان شیر، میوه و سبزیجات را جدی بگیرند و به رژیم غذایی خود حتما توجه کنند.