به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

هادی رجایی نیا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تشکیل شورای استانی پیشگیری، مقابله با تخلفات و جرائم انتخاباتی اظهار داشت: هم اکنون در تمامی شهرستان های خراسان شمالی شعب ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی فعال شده است.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه تبلیغات پیش از شروع تبلیغات قانونی، جرم محسوب می شود، یادآور شد: تمامی فعالیت های داوطلبان در فضای مجازی رصد می شود و شعب ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی به گزارش های ارسالی دستگاه های مربوطه در خصوص تبلیغاتی زودهنگام غیرقانونی در شبکه های اجتماعی و یا در محافل عمومی به شکلی سریع رسیدگی می کند.

رجایی نیا با اشاره به تایید صلاحیت ۸۲ درصدی داوطلبان شورای شهرهای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: از ۷۰۲ داوطلب شورای شهر استان، ۵۷۴ نفر در ۲۴ شهر استان خراسان شمالی در هیات نظارت به تایید صلاحیت رسیده است.

وی افزود: همچنین ۳۱ نفر از داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهرهای این استان نیز از ادامه رقابت های انتخاباتی انصراف دادند.

رجایی نیا در خصوص تایید صلاحیت شوراهای اسلامی روستا و عشایر نیز گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی روستایی و عشایری تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری در هیات های اجرایی بررسی و پس از آن در اختیار هیات های نظارت قرار می گیرد.

وی یادآور شد: نتایج بررسی صلاحیت این داوطلبان ۳۱ اردیبهشت ماه از طریق بخشداری ها به داوطلبان اعلام و آنها چهار روز پس از دریافت، می توانند اعتراض احتمالی خود را نسبت بررسی صلاحیت ها به هیات نظارت استان خراسان شمالی اعلام کنند.

طبق ماده ۵۶ قانون انتخابات فعالیت تبلیغات انتخاباتی داوطلبان شوراهای اسلامی هشت روز قبل از اخذ رای، آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از اخذ رای ادامه دارد به گونه ای که هر نوع فعالیت و تبلیغ علنی در سطح شهر یا فضای مجازی باید در بازه زمانی مذکور انجام گیرد در غیر این صورت این امر از مصادیق ماده ۵۶ قانون یاد شده و مشمول برخورد قانونی در این رابطه است.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۶ درصد از این جمعیت در ۲۴ شهر و مابقی در روستاهای این استان سکونت دارند و در آخرین انتخابات که مربوط به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود از بین ۶۵۸ هزار و ۳۴۲ نفر واجد شرایط اخذ رای حدود ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر در آن انتخابات رای دادند.

همچنین بر اساس آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن، خراسان شمالی یک هزار و ۲۹۹ و روستا دارد که انتخابات شوراهای اسلامی در ۷۴۷ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت برگزار می شود.هم اکنون حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر عضو شوراهای اسلامی روستا در استان هستند که از این تعداد ۲ هزار و ۲۵۰ نفر مرد و ۵۰ نفر زن هستند.

انتخابات سیزدهمین دوره رییس جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ در استان خراسان شمالی نیز برگزار می شود.