به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

جواد جعفری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: درسال گذشته در مجموع در سال گذشته حدود ۳۸۱ هزار تن کالای غیر نفتی از گمرکات خراسان شمالی به ارزش ۵۴ صادر شد که حدود چهار میلیون دلار میزان صادرات از واردات پیشی گرفت.
وی اضافه کرد : در حالی تراز بازرگانی خراسان شمالی با رشد هشت درصدی مثبت شد که میزان صادرات ما در سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن به دلیل همه گیری کرونا و بسته شدن مرزها به خصوص کشورهای هدف صادراتی این استان شامل عراق، حجم صادرات ما چهار درصد کمتر شد.
چرخ صادرات خراسان شمالی بر پایه پتروشیمی
مدیرکل گمرک استان خراسان شمالی گفت : حدود ۸۰ درصد از محصولات صادراتی این استان را تولیدات کود و اوره و کریستال ملامین پتروشیمی تشکیل می دهد که در سال گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار از محصولات صادراتی استان را محصولات پتروشیمی بود.
وی کشورهای هدف صادراتی استان خراسان شمالی را شامل عراق، پاکستان، افغانستان، ترکیه، چین و گرجستان اعلام کرد.
وی همچنین میزان واردات کالا به استان را ۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین آلات خط تولید، کالاهای اساسی عمده واردات استان است که از کشورهای چین، پاکستان، امارات، هند و ترکیه وارد می شوند.
جعفری با بیان اینکه عمده واردات استان از چین بوده است، اظهار داشت: ۴۳ درصد واردات استان از چین، ۲۷ درصد از ترکیه و ۲۶ درصد از امارات متحده عربی است و بقیه از دیگر کشورها است که عمدتا مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات و تجهیزات خط تولید وارد می شود.
استان خراسان شمالی با داشتن واحدهای بزرگ صنعتی چون پتروشیمی، فولاد و لوله گستر اسفراین و آلومینای جاجرم در رتبه هفدهم استان های برخوردار از واحدهای بزرگ صنعتی قرار دارد و حدود ۴۰۰ واحد صنعتی کوچک نیز در این استان فعال است که حدود چهار هزار نفر در آن اشتغال دارند.