بجنورد– به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم، حسن نوری اظهار داشت: با توجه به اعطای بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه اشتغال روستایی و عشایری و بیش از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه مشاغل خانگی٬ استان خراسان شمالی در زمره استان‌های برتر کشور در این زمینه قرار گرفته است.

وی افزود: متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال عشایری و روستایی می‌توانند با مراجعه به ادارت کار و ارائه طرح توجیهیی٬ از تسهیلات با سود ۴ و ۶ درصد استفاده کنند.

وضعیت اشتغال و مزایای کارگران شاغل در نانوایی‌ها

مدیرکل تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با اشاره به وضعیت اشتغال و مزایای کارگران شاغل در نانوایی‌ها٬ اظهار داشت: متاسفانه درآمد و حقوق این افراد بسیار پایین است و بر اساس سهمیه پخت نان محاسبه می‌شود که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای کارگران زحمتکش این بخش شده است. این موضوع باید در سطوح بالاتر و با اصلاح قیمت‌ها حل و فصل شود و ما هم معتقدیم در این زمینه به حقوق کارگران اجحاف شده است.

نوری ادامه داد: کارگران این بخش هرچند می‌توانند بنا بر قانون کار دریافتی داشته و از کارفرما شکایت کنند٬ اما این کار را انجام نمی‌دهند. البته کارفرما نیز دلایل منطقی دارد و با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید٬ پرداخت حقوق بالا سخت است.

استفاده کارگران اخراج شده از شرایط بیمه بیکاری

وی با بیان جزئیات استفاده کارگران اخراج شده از شرایط بیمه بیکاری٬ افزود: افرادی که به هر دلیلی از کار تعدیل و یا اخراج شده باشند می‌توانند تا یک ماه پس از پایان کار برای انجام مراحل بیمه بیکاری اقدام کنند و این زمان نیز جزو شرایط بیمه آنان محسوب خواهد شد. تا ۶۰ ماه افراد می‌توانند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کنند.

مشاغل سخت و زیان آور

مدیرکل تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی تصریح کرد: درباره مشاغل سخت و زیان آور نیز قانون تغییراتی کرده و اگر کارگری یک سال را هم در مشاغل سخت و زیان آور مشغول به کار بود٬ می‌تواند از مزایای آن برای بازنشستگی استفاده کند. بر اساس قانون افراد شاغل در مشاغل سخت می‌توانند پس از ۲۰ سال بازنشسته شوند که در قانون گذشته باید این ۲۰ سال به صورت متداول و پشت سر هم می‌شد ولی در حال حاضر این‌گونه نیست.