یزد-سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: امسال ۱۲ تعاونی برتر و یک تعاونی موفق و موثر در تحقق شعار سال را معرفی خواهیم کرد.

به گزارش انتهاج، عماد تشکری سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان یزد در نشست خبری گفت:امسال ۱۲ تعاونی برتر و یک تعاونی موفق و موثر در تحقق شعار سال را معرفی خواهیم کرد که باید دارای فاکتورهای به کارگیری نیروی کار جدید، تولید بیشتر و اصلاح مدیریتی و کمک به جامعه در شرایط کرونا را داشته باشد.
وی گفت: رسانه ها می توانند در بخش اتاق فکر و ایده پردازی به صورت مشارکتی باما همراه باشند و  سود آن را بدنه کارگری خواهد برد.
تشکری افزود: رسانه ها با پیگیری و رصد مدیران را از فساد دور نگه می دارند چرا که مدیریت منافع را ایجاد می‌کند و انسان ذاتا قدرت طلب است و به خطا میل پیدا می کند.
وی بیان کرد: به نظر من مدیریت جوان زمان تحقق پیدا می کند که بر اساس تغییر استوار باشد و من سن را تنها ملاک مدیریت جوان نمی دانم.
تشکری عنوان کرد: در بحث روابط کار افزایش تعداد ارتقای سطح تشکل‌های کارگری را دنبال می کنیم همچنین کاهش زمان رسیدگی در شوراهای حل اختلاف و رسیدگی به شغلهای سخت و زیان آور را تسهیل می کنیم.
تشکری به یکی از بزرگترین طرح های اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان یزد اشاره کرد و گفت: ساخت کمپ ملی کارگری در استان یزد را در حال پیگیری است به طوری که ۵۰ هزار کارگر یزدی در آن سهام داشته باشند و از سود آن بهره مند شوند.
وی در اهمیت تعاونی ها گفت: کشورهای توسعه یافته تعاونی های بزرگ و پیشرفته ای دارند و تعاونی می تواند مهاجرت از روستا به حاشیه و مراکز شهرها را کاهش دهد همچنین اقشار کم درآمد و آنهایی که توانایی کاری دارند ولی امکانات لازم را ندارند می توانند نقش ایفا کنند.
تشکری معتقد است: حوزه مدیریت تعاونی ها نیاز به اصلاح دارد و هر دوره به تعاونی توجه شد دهک پایین جامعه ارتقا پیدا کرد.
همچنین میثم لطفی مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: ما در تعاون به دنبال عدالت محوری هستیم و باید جامعه محوری بر اقتصاد محوری ارجحیت داشته باشد کاری که کشورهای توسعه یافته در زمینه شرکت تعاونی ها انجام دادند و توانستند بسیار موفق عمل کنند.
وی با بیان اینکه تعاونی ها باید در کشور ما دارای اولویت بر سایر شرکت ها باشند، گفت: شش هزار و ۱۲۰شرکت تعاونی در استان یزد ثبت شده است که از این تعداد سه هزار و یکصد شرکت تعاونی فعال و سی هزار و ۵۰۰ اشتغال زایی ایجاد کرده اند ضمن اینکه بیان کرد بیش از دو هزار مورد هم غیر فعال در استان یزد داریم که به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.
وی بیان کرد: بر اساس سیاست های کلی اصل ۴۴ بیست و پنج درصد اقتصاد کشور باید از تعاونی‌ها تأمین شود هرچند در این مسیر تعاونی‌ها با مشکلات زیادی اعم از کمبود امکانات و مشکلات فرهنگی و عدم فرهنگ سازی تعاونی در جامعه مواجه هستند.
وی با بیان اینکه شفاف ترین اقتصاد، اقتصاد تعاونی است، گفت: تعاونی های خانوادگی در استان یزد با ۸۰۰ نیرو و سابقه ۲۰ سال کار در حال فعالیت موفق هستند و تعاونی خانوادگی بودن صرفاً به منظور صوری بودن تعاونی نیست هرچند تعداد زیادی از تعاونی‌های غیرفعال در استان از نوع خانوادگی هستند که برای تعیین تکلیف آنها یا انحلال آنها اقدام شده و می‌شود.
وی در خصوص برند سازی گفت: در استان یزد تعاونی‌های موفقی داریم که برندسازی در حوزه تولیدات آنها ضعیف بوده ولی در کنار آن پیشگامان کویر را هم داریم که تعاونی موفق دارند کشوری است.
وی با بیان اینکه قوانین در سطح تعاونی‌ها به طور کامل در کشور اجرا نشده است، گفت: شرکت تعاونی هایی که اظهارنامه مالیاتی خود را در زمان مقرر ارائه کنند چند درصد تخفیف مالیاتی برخوردار می شود.
لطفی در ادامه گفت: شاخصه های پایداری شرکتهای تعاونی استان یزد در کشور رتبه اول را دارد.