بجنورد - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی از تعطیلی تمام اجتماعات سطح استان اعم از گردهمایی‌ها، تجمع افراد در یک مکان، نمایشگاه‌ها، اماکن پرتردد ورزشی و سینماها تا زمان رفع خطر ویروس کرونا خبر داد.

بجنورد – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی از تعطیلی تمام اجتماعات سطح استان اعم از گردهمایی‌ها، تجمع افراد در یک مکان، نمایشگاه‌ها، اماکن پرتردد ورزشی و سینماها تا زمان رفع خطر ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش انتهاج، ولی الله حیاتی روز دوشنبه در مجمع عمومی فوق العاده شورای هماهنگی روابط عمومی های استان برای آگاه‌سازی پیرامون ویروس کرونا با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه پیشگیری از این ویروس در استان، اظهار کرد: در این راستا هفت کمیته کنترل و پیشگیری، پشتیبانی، امنیتی، ارزیابی عملکرد، امور بین الملل و مرزی، اطلاع رسانی و گردشگری تشکیل شده است.

حیاتی با بیان اینکه تمام تدابیر لازم برای کاهش بار روانی این ویروس بر مبنای معیارهای دقیقی علمی و کارشناسی اندیشیده شده، افزود: برای ضدعفونی کردن مدارس و مربیان نیز قرار بر این است از هر آموزشگاه یک مربی توسط دانشگاه علوم پزشکی آموزش های لازم را فرا گیرند تا از شنبه که مدارس بازگشایی می شود دانش آموزان را با اصول پیشگیری و بهداشتی آشنا کند.

وی با اشاره به ضدعفونی کردن تمام مدارس، خاطر نشان کرد: تمهیدات لازم برای عبور از این مرحله به کار گرفته شده اما مساله مهم این است که نباید گرفتار شرایط فعلی شویم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار خراسان شمالی با تاکید بر اطلاع رسانی درست به مردم، از رسانه ها و فعالان فضای مجازی خواست از انتشار اخبار غیرموثق خودداری کنند و اخبار را از منابع رسمی دریافت کنند.

تاکنون موردی از بیماری کرونا در استان مشاهده نشده است

وی با بیان اینکه تاکنون موردی از بیماری کرونا در استان مشاهده نشده است از لغو اردوهای راهیان نور و مراسم اعتکاف در استان خبر داد و از مردم استان خواست از سفرهای غیرضروری و شرکت در اجتماعات خودداری کنند.

این مطلب را هم ببینید
کرونا در اسفراین هم مثبت شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این نشست با ارائه اطلاعاتی در خصوص نحوه عملکرد این ویروس، گفت: کرونا از آنفولانزا خطرناک تر نیست ولی به دلیل نوپدید بودن، سرعت شیوع بالا و اطلاع رسانی در فضای مجازی با سرعت بالا مردم نگران و ناآرام شده اند.

دکتر احمد هاشمی با اشاره به نمونه گیری از تمام افراد دارای علائم سرماخوردگی در استان، یادآور شد: رفتار این ویروس، تاثیر گرما و مخزن آن هنوز مشخص نیست و فقط توصیه می شود از دست ندادن و روبوسی نکردن و بهداشت فردی غافل نشویم.

وی افزود: استفاده از ماسک فقط برای افرادی توصیه می شود که علائم سرماخوردگی داشته باشند زیرا که بیش از دو ساعت جوابگو نیست و بعد از آن خودش عامل اصلی و منبع انتقال ویروس می شود.

هاشمی اظهار کرد: با وجود این، برای کاهش جو روانی جامعه پکیج هایی از اقلام بهداشتی آماده شده تا در اختیار مردم قرار داده شود.

وی وجود آمارهای غیرواقعی و جعلی از مبتلایان و کشته شدگان کرونا، گزارش های لحظه به لحظه مرگ در شبکه های اجتماعی، بدبین کردن جامعه نسبت به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، شایعات کمبود اقلام دارویی را از عوامل موثر در ایجاد ترس و وحشت مردم دانست.

هاشمی با تاکید بر انجام اقدامات لازم برای افزایش سیستم ایمنی بدن، خاطرنشان کرد: خستگی و بی خوابی مهمترین عامل کاهش سیستم ایمنی بدن و تغذیه مناسب، میوه و سبزیجات، مایعات فراوان، داروهای ویتامینی و غذاهای کم چرب و کم نمک بهترین راهکار افزایش آن است.