بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم٬ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی٬ عصر یکشنبه در نشست خبری پایان سفر به خراسان شمالی٬ اظهار داشت: از مردم خراسان شمالی که از خادم خود استقبال کردند بسیار سپاسگزارم. مردم در عمل اراده و ایستادگی خود را به خوبی نشان دادند.

شورای اداری و توسعه خراسان شمالی با حضور رئیس‌جمهور به روایت تصاویرنوبخت: ۴۶ میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های سفر اول رئیس‌جمهور به خراسان شمالی اختصاص می‌یابد۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار ارمغان سفر ریاست جمهوری برای خراسان شمالی است

رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوال درباره چرایی عدم بازگشایی بازارچه مرزی خراسان شمالی با ترکمنستان٬ گفت: با دولت ترکمنستان روابط بسیار خوبی داریم. البته در برخی زمینه‌ها اختلاف نظرهایی وجود دارد. کمک شده روابط دو کشور روابط موثری باشد. از لحاط استانی هم باید این موضوع در دستور کار باشد. از لحاظ استراتژیک هم رابطه با همسایه‌ها برای ما بسیار مهم است. برای ایجاد بازارچه مرزی باید با استان مرزی در ترکمنستان روابط خوبی برقرار شود.

وی با اشاره به حضور در بین مردم شیروان٬ افزود: روال سفرهای ما در دولت دوازدهم این است و از همه مردم استان سپاسگزارم. طرح‌‌های زیادی امروز افتتاح شد که شامل طرح‌های صنعتی٬ کشاورزی٬ آبرسانی و عمرانی بود. ما در نشست با مدیران و وزار روی دو طرح اولویت داریم. یکی بحث راه‌آهن جوین به اسفراین و دیگری جاده باقی‌مانده بین بجنورد به گرگان است. تصمیم بر این است که هر دو طرح تا پایان دولت نهایی شود.

رئیس‌جمهور درباره توجه به صنایع استان٬ گفت: درآمدزایی در پایین دست صنایع استان بسیار می تواند مفید باشد. در مجموع ۵۰۰۰ طرح و پروژه در پایین دست همین طرح آلومونیوم استان دیده شده است که بسیار مهم است. برای جلوگیری از خام فروشی در این استان پرظرفیت٬ باید اقدامات خوبی انجام شود. برنامه دولت و استانداری این است که در تمام بخش‌ها برای بخش‌های پایین‌ دستی تلاش کنند.

حجت‌الاسلام روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره توسعه گردشگری٬ استان گفت: گردشگری به دلیل اشتغالزایی و سرعت در اشتغال بسیار مهم است. گردشگری امروز وابسته به فضای مجازی است. در زمینه فروش صنایع دستی هم اینچنین است. دولت هم برای گسترش ارتباطات موثر در گردشگری در تلاش است. به وزارت نیرو هم دستور دادیم دریاچه سدها در اختیار گردشگری قرار گیرد.

وی ادمه داد: استان خراسان شمالی در مسیر گردشگری به طور طبیعی قرار دارد و باید جاذبه‌های گردشگری و تسهیلات لازم ایجاد شود. زیرساخت‌ها و عرفی کردن درست جاذبه‌های گردشگری بسیار مهم است. آثار تاریخی و طبیعی نیازمند تبلیغ است. در توریسم سلامت هم خراسان شمالی می‌تواند