بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی در آستانه هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق، گفت: به احتمال فراوان با گرم‌تر شدن دمای هوا در این استان، ۱۳۱ روستا با تنش آبی مواجه شوند.
‌حسن زاده، با اشاره به اینکه در اردیبهشت ماه سال جاری ۴۰ روستای این استان با تنش آبی مواجه بود، افزود: اما این تعداد با گرم شدن دمای هوا به ۵۵ روستا با جمعیت هفت هزار خانوار رسیده است.
وی ادامه داد: افزایش تعداد روستاها با تنش آبی بیشتر به علت مصرف بی رویه مردم، آبیاری باغچه و… بوده است.
حسن زاده اظهار کرد: اگر مصرف آب بیش از حال حاضر افزایش یابد پیش بینی می‌شود تعداد روستاهایی که با تنش آبی مواجه خواهند شد به ۱۳۱ روستا برسد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر آبرسانی به ۵۹ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود  که از ابتدای سال ۷ تانکر سیار در قالب ۵۳۹ سرویس، ۵هزار و ۵۶۶ مترمکعب آب شرب را بین اهالی این روستاها توزیع کرده اند.
این مقام مسئول در ارتباط با کمبود تانکر آبرسانی این شرکت توضیح داد: سال گذشته این شرکت شش دستگاه تانکر آبرسانی سیار داشت و شش دستگاه نیز اجاره کرده بود، در حال حاضر هر شهرستان به یک دستگاه تانکر آبرسانی سیار نیاز دارد که اگر این هفت دستگاه خریداری شود شرکت دیگر نیازی به اجاره تانکر نخواهد داشت.
‌مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی  با بیان اینکه افزایش آگاهی عمومی و ایجاد انگیزه و علاقه‌مندی برای مدیریت مصرف آب و برق محورهایی هستند که رسانه‌های همگانی می‌توانند پیرامون آن‌ها اطلاع‌رسانی کنند و مردم را از مشکلاتی که در اثر مصرف بی رویه با آن دست به گریبان می‌شوند، بیشتر آگاه کنند، گفت: در واقع مصرف‌کنندگان می‌دانند که تلاش امروز آنان برای رفاه بیشتر فرزندانشان و حفظ منابع آب و برق برای آیندگان است.
وی هدر دادن منابع کنونی را به معنی محروم کردن نسل‌های بعدی از این مواهب الهی دانست و خاطر نشان کرد که شرکت آب و فاضلاب روستایی با هرگونه استفاده غیرمجاز از آب شرب برخورد خواهد نمود و از روستاییان عزیز درخواست نمود تا هرگونه استفاده غیرمجاز از آب شرب را به شماره ۱۵۲۳ اعلام نمایند.

بیشتر بخوانید:

آبرسانی سیار به ۴۰ روستای خراسان شمالی