به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

علیرضا صادق روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲ هزار و ۹۳۱ تن عسل از کلنی های زنبور در سطح مراتع و باغ های این استان در بهار امسال تولید شد.

وی با بیان اینکه به علت شیوع ویروس کرونا امسال کلنی های زنبورستان های استان سرشماری نشد افزود: براساس سرشماری انجام شده سال گذشته، ۲۲۴ هزار کلنی در زنبورستان‌های این استان وجود دارد.

صادق اظهار داشت: بر این اساس تعداد ۲ هزار و ۳۲۵ بهره‌بردار در این استان در حوزه تولید عسل و سایر فراورده های آن فعالیت دارند که یکهزار و ۹۳ نفر نیز به عنوان کارگر در این زنبورستان‌ها مشغول به کار هستند.

وی گفت: امسال به ازای هر کلنی ۱۲ کیلوگرم عسل تولید شد که میانگین کشوری آن۱۰.۲ کیلوگرم است.

وی با بیان اینکه میانگین تولید عسل در این استان نسبت به کشور حدود ۲ کیلوگرم بیشتر است افزود: با وجود این در برخی از سال ها از هر کلنی ۱۴ کیلوگرم عسل نیز برداشت شده است.

صادق با بیان اینکه خراسان شمالی در تولید عسل در سطح کشور جایگاه هشتم را دارد، اظهار داشت: مدیریت تقویم برای کوچ کندوها در زمان های مناسب و استفاده از مراتع و باغ ها، مدیریت تغذیه، مبارزه به موقع با بیماری ها در میزان تولید و کیفیت آن موثر است.

مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: شرایط مناسب آب و هوایی و وجود مراتع غنی پوشیده از گیاهان دارویی باعث تولید مرغوب عسل در این استان شده است.

وی اظهار داشت: خروج از تک محصولی و توجه به توسعه تولید سایر فراورده های زنبور عسل از قبیل ژله رویال، گرده گل و گسترش زنبورستان ها از برنامه های این سازمان برای سال های آینده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۷۰ کیلوگرم ژله رویال، گرده گل و زهر زنبور در زنبورستان های این استان تولید شد افزود: صنعت زنبورداری باید در استان بیشتر رونق گیرد و علاوه بر ایجاد اشتغال و تولید عسل و سایر فراورده ها، گرده افشانی نیز به عملکرد سایر بخش ها کمک خواهد کرد که نقش مهمی در افزایش تولیدات محصولات کشاورزی دارد.

صادق افزود: با توجه به خشکسالی امسال تولید ژله رویال ، گرده گل و زهر زنبور کاهش یافته اما هنوز آماری از میزان تولیدات به دست نیامده است.

وی افزود: تولید عسل و سایر فراورده های آن ارزآور است باید تلاش کنیم تا این صنعت را در استان بیشتر گسترش دهیم که اشتغال زایی زیادی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی تنوع گونه های گیاهی، استفاده از شیوه های ارگانیک برای مبارزه با بیماری ها، تولید عسل بدون تغذیه شکر و مدیریت صحیح زنبورستان ها را از عوامل تولید عسل کیفی و مرغوب برشمرد.

مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش بر برندسازی تولیدات عسل در استان تاکید کرد و گفت: این محصول باید با بسته بندی های مناسب به بازار عرضه شود زیراکه عرضه محصول فله ای و بعضا تقلب باعث بی اعتماد شدن برخی از مردم نیز شده است.

صادق با بیان اینکه ۴۷۹ تن شکر برای زنبورداران استان اختصاص یافت اظهار داشت: این میزان شکر در بین شرکت ها و اتحادیه های زنبورداران توزیع شده است که با قیمت مصوب تنظیم بازار در اختیار تولید کننده های عسل قرار دهند.

وجود اقلیم متفاوت در گستره ۲ میلیون هکتاری خراسان شمالی شرایط را برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده است به طوریکه رشته های کوه های آلاداغ، سالوک و شاه جهان از بهترین مناطق برای تولید عسل در استان محسوب می شوند.