به گزارش انتهاج، محسن صادقیان معاون عمرانی استاندار یزد گفت: تاکنون تنها ۳۰ درصد از شبکه فاضلاب شهر یزد اجرایی شده و ساخت بیش از ۴۵۰ کیلومتر برزگراه، احداث ۵۰ کیلومتر راه روستایی، ساخت ۲ نیروگاه خورشیدی، گازرسانی به ۱۰ روستا از دیگر طرح هایی است که در دستور کار استان قرار دارد.

صادقیان در خصوص طرح های سفر رییس جمهور به یزد گفت: در سفر اول ۴۵ طرح با اعتبار ۹۷۰ میلیارد تومان مصوب شد که تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان در این باره تزریق شده که منجر به اتمام ۲۲ طرح و پیشرفت ۷۰ درصدی ۱۷ طرح دیگر شده ولی سه طرح باقیمانده به سفر دوم ریاست جمهوری منتقل شد که برای این سفر نیز بالغ بر ۵۱۱ میلیارد تومان جهت ۲۶ طرح درخواست شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری در  طرح‌های صنعتی مربوط به بخش صنعت در شهرستان‌های بافق، اردکان، میبد و اشکذر است، افزود: کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی ۳۴ طرح در همین ایام مبارک را داریم که این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر ۱۸۳ میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغالزایی ۱۱ نفر کلنگ‌زنی می‌شوند.

معاون استاندار به ۱۷۰۰ طرح نیمه تمام استان در سال ۱۳۹۷ اشاره و بیان کرد: این طرح‌ها در سال ۱۳۹۸ به ۱۵۰۰ طرح کاهش یافت و برای اتمام ۱۷۷ طرح هدف‌گذاری شد که اتمام ۳۳ طرح آن با اعتبار امسال مدنظر قرار گرفته و امیدواریم با تجمیع طرح‌ها، تعداد طرح‌های نیمه تمام استان را به زیر ۱۰۰۰ مورد کاهش دهیم.

صادقیان از افتتاح ۷۹۶ طرح در حوزه‌های مختلف عمرانی، صنعتی و اجتماعی در این ایام خبر داد و تصریح کرد: این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری ۱۱ هزار و ۴۲۵ میلیارد تومان آماده بهره‌برداری شده و با افتتاح آنها برای بالغ بر سه هزار نفر ایجاد اشتغال خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار در ادامه ضمن ارائه گزارشی از طرح‌های عمرانی و زیربنایی استان، گفت: تکمیل ۴۵۰ کیلومتر راه اهن در استان تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار استان است که بزرگترین این طرح‌ها خط راه‌آهن یزد – اقلید ۲۷۶ کیلومتر است که امیدواریم تا پایان امسال ریل‌گذاری این مسیر در بخش استان یزد به اتمام برسد.

وی همچنین از پیشرفت طرح‌های بافق – ارژنگ و ۱۵ کیلومتر خطوط فرعی در همین راستا خبر داد و گفت: خوشبختانه مطالعه راه اهن خاتون آباد – قادرآباد که استان کرمان را از شهرستان خاتم یزد به استان فارس متصل می‌کند، در ردیف بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

صادقیان از در دستور کار قرار گرفتن ساخت ۴۵۰ کیلومتر بزرگراه در استان خبر داد و گفت: بهره‌برداری از ۲۰۰ کیلومتر آن تا سال ۱۴۰۰ دیده شده که تاکنون ۷۳ کیلومتر آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قریب به ۱۰۰ کیلومتر دیگر آن نیز طی دو ماه آتی آماده افتتاح می‌شود که از مهمترین آنها می‌توان به بزرگراه‌های یزد – طبس، کمربندی اشکذر، اردکان – چوپانان و بزرگراه هرات – هرابرجان اشاره کرد.

وی با اشاره به برنامه‌ی ساخت ۱۵۰ کیلومتر راه اصلی و ۵۰ کیلومتر راه روستایی در استان تا سال ۱۴۰۰، در این رابطه اعلام کرد: قطعه ۲۰ کیلومتری راه ندوشن – ورزنه اماده بهربرداری است و ۱۰۰ کیلومتر راه بهاباد – نای‌بند – دربند نیز با پیشرفت قابل توجهی در حال آماده سازی است.

وی از اجرای طرح‌های گازرسانی به مابقی روستاهای فاقد این نعمت در استان خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از این طرح دیگر شهر و روستای فاقد گاز طبیعی در استان نخواهیم داشت و علاوه بر این نیز گازرسانی به ۴۵۰ صنعت استان در راستای تبدیل صنعت استان به صنعت سبز در دستور کار است.

وی گفت: تاکنون تنها ۳۰ درصد از شبکه فاضلاب شهر یزد اجرایی شده و ساخت بیش از ۴۵۰ کیلومتر برزگراه، احداث ۵۰ کیلومتر راه روستایی، ساخت ۲ نیروگاه خورشیدی، گازرسانی به ۱۰ روستا از دیگر طرح هایی است که در دستور کار استان قرار دارد.