بجنورد– به گزارش انتهاج و به نقل از تسنیم، جشنواره سراسری فیلم کوتاه روستا و عشایر از چهاردهم تا شانزدهم تیر ماه در خراسان شمالی برگزار شد که شامگاه دوشنبه هفدهم تیر ماه نفرات برتر و برگزیده این جشنواره معرفی و تجلیل شدند.

علی بیگ‌زاده معاون استاندار خراسان‌شمالی در آئین اختتامیه جشنواره سراسری فیلم کوتاه روستا و عشایر کشور اظهار داشت: ظرفیت‌های پنهان بسیاری در روستاهای خراسان شمالی نهفته شده که باید در راستای شناسایی آنها گام برداشت.

سفر قریب الوقوع رئیس جمهور

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به خراسان شمالی افزود: در این سفر علاوه بر پافشاری بر اجرای مصوبات دور گذشته مصوبات جدیدی را نیز تعریف خواهیم کرد که سبب توسعه و رونق بیش از پیش استان خواهد شد‌.

معاون هماهنگی توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار خراسان شمالی با اظهار اینکه مزیت ها و پتانسیل‌های خراسان شمالی شناسایی شده و در سفر ریاست جمهوری مورد تاکید قرار می‌گیرد خاطرنشان کرد: جلساتی با ۷۰ هلدینگ‌ و شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذار در تهران برگزار شده تا زمینه توسعه خراسان شمالی را با یک سرعت بیشتری دنبال کنیم.

حسین فرخنده نیز این جشنواره را یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای هنری در سطح کشور عنوان کرد و بیان داشت: ۲۵۱ اثر از ۱۶۹ هنرمندِ ۲۹ استان کشور به دبیرخانه این جشنواره سراسری فیلم کوتاه روستا و عشایر ارسال شد که پس از بررسی‌های اولیه ۷۱ اثر به بخش نهایی راه یافت که در چهار بخش مستند، پویانمایی، داستانی و انیمیشن در سه روز با یکدیگر به رقابت پرداختند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از اکران‌های روستای این جشنواره در ۸ نقطه روستایی خراسان‌شمالی خبر داد و افزود: این جشنواره برای اینکه به اهداف واقعی خود برسد نیازمند ثبات و استقرار دبیرخانه دائمی در خراسان شمالی است تا ظرفیت‌های استان و روستاهای آن شناسایی و معرفی شود.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم میزبانی دائمی جشنواره با استقرار دبیرخانه در خراسان‌شمالی همواره در استان شاهد باشیم چراکه جمعیت بسیاری از استان ساکن روستا هستند و روستا نیز محور و سرچشمه آداب و رسوم مختلف و فعالیت‌های تولیدی است.

نفرات برگزیده جشنواره

در پایان این اختتامیه و براساس اعلام نظر و آرای هیئت داوران جشنواره سراسری فیلم کوتاه روستا و عشایر، نفرات برگزیده این جشنواره به شرح ذیل هستند:

جایزه ویژه کرامت
رضا جمالی داوود جلیلی سیامک سلیمانی

بخش داستان
دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیکن زن یاسمن نصیری از تهران
دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیکن مرد مهدی صفرپور از تهران

بخش کارگردانی
لوح تقدیر و جایزه نقدی سیامک سلیمانی از تهران دیپلم افتخار تندیس و جایزه نقدی بهترین کارگردانی شهریار پورسیدیان از گیلان

بهترین فیلم جشنواره: فیلم عزیز
دیپلم افتخار و تندیس و جایزه نقدی سید مهدی موسوی برزکی از تهران

بخش مستند
دیپلم افتخار تندیس و جایزه نقدی بهترین کارگردانی آرمان قلی‌پور فیلم استشهادی برای خانعلی

بخش فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای
فیلمی به عنوان شایسته جایزه اول اعلام نشد.
جایزه دوم فیلم آبی نیست به کارگردانی نوح امانی از خراسان شمالی
جایزه سوم به فیلم تور لیدر به کارگردانی محمد صادق اسماعیلی از کرمان

بخش انیمیش
جایزه اول احسان توکلی از خراسان شمالی برای انیمیشن سوم شخص
جایزه دوم اشک‌باران اسماعیل عباسی از استان آذربایجان شرقی
جایزه سوم امی دتر (دخترعمو) زهرا خورشیدی از استان مازندران

بخش فیلمنامه
بهترین فیلمنامه، دیپلم افتخار، تندیس و جایزه نقدی به فیلم ذبح به‌صورت مشترک به آکو زند کریمی و سامان حسین پور از استان کردستان

حضور عشایر استان در جشنواره ملی روستا و عشایر