به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

دهیار روستای اسفیدان روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حادثه سنگ افتان امروز در منطقه مسکونی روستا رخ داد و خوشبختانه خسارتی به واحدهای مسکونی وارد نکرد.

محمدصادق محمدی اظهار داشت: در این حادثه راه دسترسی به مزارع مسدود شد، به زمین های باغی و یک واحد دامداری خسارت وارد شده است.

وی افزود: ۱۰۰ واحد مسکونی این روستای هدف گردشگری در معرض سنگ افتان است که باید جابه جا شود.

وی گفت: متاسفانه شرکت های خدمات رسانی تاکنون به این شهرک خدمات رسانی نکرده اند و نبود امکانات آب، برق و گاز سبب شده تا اهالی از جابه جایی به مکان جدید، خودداری کنند.

دهیار روستای اسفیدان اظهار داشت: زمین در مجاورت منطقه مسکونی فعلی، آماده سازی شده و ۲۰ واحد مسکونی در مراحل پایانی ساخت است.

تهدید پدیده سنگ افتان که به عنوان پدیده طبیعی منازل روستایی استان را در معرض خطر قرار داده، تثبیت سنگ ها و حل مشکل آن امری بسیار هزینه بر و نیازمند اعتبار از محل مدیریت بحران است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بجنورد با اشاره به جانمایی زمین برای جابه جایی بخشی از واحدهای مسکونی روستای اسفیدان گفت: شهرک مسکونی در بالادست روستای اسفیدان جانمایی، آماده سازی و تسطیح شده است.

سعید رئوفی اظهار داشت: قرار است ۲۰ واحد مسکونی، به این مکان جابه جا شوند و ساخت واحدها، در مرحله سفت کاری است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بجنورد افزود: روستاییان، برای دریافت زمین رایگان در محل جدید، باید کاربری زمین فعلی که در آن سکونت دارند، تغییر دهند.

حدود ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند.

رانش زمین، سنگ غلطان، سیل، زلزله از جمله مشکلات و چالش های ساخت و ساز در روستاهای خراسان شمالی است.

بر اساس اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی، ۳۰۰ روستا با مشکل و تهدیدهای ساخت و ساز روبه رو است.

بیش از ۱۰۰ هزار خانوار در روستاهای خراسان شمالی سکونت دارند.