به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

دکتر افشین دلشاد روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با آغاز این طرح از آذرماه پارسال تاکنون، ۹۴ گروه رهگیری با ۴۱۲ عضو تشکیل شده است که این گروه ها ۳۰ هزار و ۸۰۰ تست سریع کرونا را انجام دادند.

وی افزود: از مجموع تست های سریع انجام شده در این طرح یک هزارو ۱۷۹ تست مثبت شد.

دلشاد گفت: از مجموع کل تست های انجام شده، چهار هزار و ۳۲۷ تست کرونایی بیمارستانی بود که از این تعداد ۷۷۲ تست مثبت اعلام شد.

وی گفت: هم چنین از ۱۷ هزار و ۲۱۷ تست کرونا در مراکز منتخب سرپایی، چهار هزار و ۷۵۶ مورد مثبت و از ۲۲۲ تست واحد خصوصی نیز ۱۴ تست مثبت بود.

وی ادامه داد: ۲ هزار و ۳۹۴ تست کرونا نیز با ارجاع بیماران به مراکز منتخب کرونا گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: تست کرونا توسط تیم های رهگیری و مراقبتی طرح شهید سلیمانی در مراکز منتخب کووید ۱۹، واحدهای ارائه خدمت PCR و RDT و منازل نیز انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ارجاع بیماران مشکوک به کرونا به مراکز منتخب کرونا نیز ۲ هزارو ۲۵ بیمار بود.

دلشاد با اشاره به تشکیل ۳۶ گروه مراقبتی با ۷۵ عضو و ۴۹۸ گروه حمایتی با هزار و ۴۲۳ عضو گفت: گروه های مراقبتی تاکنون از ۴۹۷ بیمار در منزل مراقبت کرده اند و سه هزار و ۴۴۲ خانواده آسیب پذیر نیز حمایت شدند.

وی در مورد نظارت ها در این طرح نیز گفت: از ابتدای طرح شهید سلیمانی تاکنون ۱۴۵گروه نظارتی با ۶۱۰ عضو در بخش های مختلف استاند مانند بازار و ادارات، ۸۹ هزارو ۱۱۷ بازدید انجام داده اند.

وی افزود: در این بازدیدها نیز سه هزار و ۲۲۲ مورد اخطاریه صادر و ۷۴ واحد صنفی پلمب و ۲۱۷ منزل گندزدایی و ضدعفونی شده است.

از ابتدای همه گیری بیماری کووید ۱۹ تا اسفند ماه سال گذشته، ۵۶ هزار و ۸۳۴ تست ( PCR) (نمونه گیری از حلق و یا بینی بیمار) در خراسان شمالی انجام شده بود و از مجموع تست های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی استان و اسفراین ۲۷ هزار و ۱۳۱ تست مثبت بود.

براساس آخرین فهرست رنگ‌بندی کرونایی شهرها که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد، شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت.

هم اکنون ۲۱۳ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و ۱۷ بیمار در بیمارستان اسفراین بستری هستند و امروز سه بیمار بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.