به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

جواد نظری روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشترین خسارت های حوادث طبیعی پارسال در این استان به کشاورزان وارد شد.

وی خاطرنشان کرد: پارسال وقوع تگرگ و سرمازدگی ۱۴ هزار میلیارد ریال به تولیدکنندگان بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرد و میزان خسارت وارد شده به تاسیسات و سایر بخش های کشاورزی استان سه هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال ثبت شده است.

نظری افزود: وقوع حادثه سیل در سال گذشته، هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها از جمله ابنیه فنی خسارت وارد کرده است.

وی گفت: تاکنون ۱۱۰ میلیارد ریال برای جبران خسارت های حوادث طبیعی به بخش ابنیه فنی و هزار میلیارد ریال برای جبران خسارت به تاسیسات زیربنایی استان دریافت شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی افزود: تنها اهرم برای کمک به جبران خسارت بخش کشاورزی صندوق بیمه است افزود: از کشاورزان درخواست می شود محصولات خود را بیمه کنند.

سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اعلام کرده است که حدود چهار هزار میلیارد ریال از خسارت های ناشی از بلایای طبیعی به بخش کشاورزی استان مربوط به سرمازدگی اواخر اسفندماه سال گذشته بود که با رسیدن دما به زیر ۱۲ درجه سانتیگراد به سردرختی ها و محصولات زراعی خسارت وارد شد.

بیشترین خسارت های ناشی از سرما زدگی سال گذشته به استان مربوط به شهرستان مانه و سملقان یکی از مناطق مستعد کشاورزی بود به گونه ای که یک سوم از این خسارت ها صرفا به کشاورزان این شهرستان وارد شد.

بررسی ها نشان می دهد که ۸۵ درصد از خسارت های ناشی از بلایای طبیعی به محصولات زراعی و باغی استان مربوط به سرما زدگی است، ۶۳ درصد از این خسارت ها به سردرختی و محصولات باغی، ۳۳ درصد مزارع کشاورزی و چهار درصد نیز به تاسیسات زیربنایی حوزه کشاورزی گزارش شده است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.

۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند.