یزد–  مدیرکل آموزش و پرورش یزد با اشاره به پروژه مهر گفت: مجموعه آموزش پرورش استان آمادگی کامل برای بازگشایی مدرسه به صورت حضوری، مجازی و ترکیبی از این ۲ شیوه را دارد.
به گزارش انتهاج، محسن موحدی فر، افزود: مجموعه مدیران آموزش و پرورش استان با تلاش های شبانه روزی، تمامی مدرسه را برای اول مهر آماده کردند.
وی با اشاره به کمبود چهار هزار و ۶۰۰ معلم در استان گفت:با تدابیر اندیشیده شده و با به کارگیری دانشجویان فرهنگیان، افراد بازنشسته و حق التدریس این مشکل در استان رفع شد.
موحدی فر خاطرنشان کرد: در بحت فصای مجازی مدیران مدرسه کارهای خوبی انجام دادند بسیاری از دانش آموزان با کمترین امکانات، بیشترین بهره وری در بحت آموزشی داشتند.
وی افزود: به تعداد کلاس درس که‌ سال تحصیلی گذشته باید در مدرسه تشکیل می شد، برای نخستین بار در تاریخ آموزش و پرورش یکی از اتاق های منزل شخصی معلمان به کلاس درس تبدیل شد.
موحدی فر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در زمینه آموزش غیرحضوری به صورت مجازی تجربه ای وجود نداشت اما این کار به نحو احسن انجام شد.

واکسیناسیون ۸۵ درصد فرهنگیان استان یزد

وی با اشاره به واکسیناسیون ۸۵ درصد فرهنگیان استان اظهار امیدواری کرد که واکسینه دانش آموزان به شیوه « مدرسه به مدرسه» در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

وی با بیان اینکه سلامت دانش آموزان در اولویت کارها قرار دارد، گفت: به صورت تدریجی کلاس های ۲ نفری، سه نفری ، پنج نفری و نیز مدرسه عشایری در اول مهر بازگشایی می شود.

موحدی فر افزود: بر اساس برنامه ریزی پایه اول و دوم دوره ابتدایی با رعایت فاصله اجتماعی و مهیا شدن تهویه کلاس درس اول مهرماه به صورت حضوری برگزار می شود.

به گفته وی سال گذشته به رغم تلاش های انجام شده در مجموع در دوره ابتدایی ۶ هزار و ۷۰۰ دانش آموزان در کلاس درس شرکت نکردند و در دوره متوسطه اول هم سه هزار و ۳۰۰ نفر ترک تحصیل کردند.

تعداد دانش آموزان استان یزد در سال تحصیلی پیشرو ۲۷۱ هزار نفر تحمین زده می شود که قرار است در یک هزار و ۹۰۰ واحد آموزشی تحصیل کنند.

خانواده ها باید برای بازگشایی مدرسه آمادگی داشته باشند

احمد ترحمی بهابادی در نشست ستاد « پروژه مهر» استان افزود: همه مسئولان و خانواده ها باید برای بازگشایی مدرسه آمادگی داشته باشند،زیرا سیاست دولت سیزدهم حضور دانش آموزان در مدرسه است.

وی اظهارکرد: انتطار این است ،مدیران به صورت یکنواخت در راستای تحقق بازگشایی مدرسه به صورت حضوری تلاش کنند.
ترحمی تصریح کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه ۱۳۹۸ ،با گسترش و ترویج آموزش غیرحضوری به دانش آموزان خسارت های زیادی به طرح های آموزشی، تربیتی و پرورشی وارد شد که در این زمینه باید چاره اندیشی شود.
وی افزود: ارایه آموزش به دانش آموزان همانند مثلث، موضوع سه ضلعی است یعنی از نهاد خانواده شروع و به مدرسه و اجتماع متکی است، اگر هرکدام از این نهادها ناقص باشد به آموزش لطمه وارد می شود.

ترحمی گفت: بازگشایی مدرسه ها و آموزش حضوری به این منزله نیست، سلامت جامعه در معرص تهدید قرار گیرد و یا به آن بی توجهی شود بلکه بخشی از آموزش است که می تواند تامین الزام سلامت محور جامعه باشد.
وی خاطرنشان کرد: بازگشایی مدرسه تصمیم ملی است و اجرای آن هم نیاز به عزم ملی دارد.

وی با اشاره به واکسیناسیون فرهنگیان استان هم یادآور شد: تنها راه نجات جامعه و قطع زنجیره ویروس کرونا واکسینه افزون بر ۸۰ درصد افراد جامعه است.