به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

محمدرضا غلام‌زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین کشور در جذب بیمه شدگان ۵۲ درصد است، با وجود اینکه خراسان شمالی از نظر درآمدی در سطح کشور در آخرین رده قرار دارد اما امسال اقبال از بیمه روستایی و عشایری از میانگین کشوری بیشتر شده است.

وی افزود: در سال جاری هفت هزار و ۳۵۰ نفر از جامعه هدف خود را بیمه اجتماعی کرده اند که پیش بینی می شود این میزان تا پایان سال جاری به هشت هزار نفر برسد.

غلام زاده گفت: تاکنون ۶۰ هزار و ۵۰۰ نفر از جامعه هدف بیمه اجتماعی شده اند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی اظهار داشت: همچنین این استان در سهم تکلیفی نیز بیش از میانگین کشوری عمل کرده است، این شاخص در استان ۱۲۵ درصد است ، شاخص کشوری در این زمینه ۷۴ درصد است.

غلام زاده گفت: در حوزه تمدید نیز در سال جاری تا دی ماه رتبه چهارم کشوری را کسب کرده ایم.

وی اظهار داشت: با وجود شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی بیشتر بیمه شدگان این استان در بحث تمدید خوب مشارکت کرده اند.

وی افزود: امسال ۱۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال بابت عیدی به مستمربگیران زیر پوشش این صندوق پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در سال جاری ماهانه ۱۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال بابت مستمری به مستمربگیران زیر پوشش این صندوق پرداخت می شود اظهار داشت: امسال برای اولین بار در تعهدات بلند مدت تعدادی از این صندوق بازنشسته شدند اما مابقی خدمات تعهدات کوتاه مدت از جمله از کار افتادگی و فوت را دریافت می کنند.

غلام‌زاده اظهار داشت: ۱۷۹ هزار نفر از هم استانی های ما مشمول استفاده از مزایای صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند.

وی بر توسعه بیمه اجتماعی در استان تاکید کرد و افزود: بیمه شدگان روستایی و عشایری باید تنها چهار ماه حق بیمه بپردازند، مابقی حق بیمه آنان برای هشت ماه دیگر سال، توسط دولت پرداخت می شود.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی اظهار داشت: تمامی زنان و مردان متاهل و مجرد ساکن در روستاها و مناطق عشایری، کشاورزان، زنبورداران، قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی غیرساکن در روستا و شاغلان فصلی و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری، کارکنان مراکز و شرکت های وابسته به سازمان نظام مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی می توانند از بیمه اجتماعی برخوردار شوند.

غلام زاده اظهار داشت: در مرحله اول این طرح با سازمان های حمایتی از جمله بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تفاهم نامه خواهیم داشت تا افراد زیر پوشش خود را، که مشمول بیمه اجتماعی هستند، معرفی کنند.

وی افزود: هم اینک این دستگاه های حمایتی و سازمان ها افراد زیر پوشش خود را به صندوق کشوری معرفی کرده اند.

۱۷۹ هزار نفر از جمعیت روستایی، عشایری و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر خراسان شمالی شرایط برخورداری از مزایای بیمه اجتماعی را دارند.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است، ۳۰ هزار نفر از جمعیت این استان نیز عشایر هستند.

خراسان شمالی جزو استان های با سطح درآمدی پایین است.