به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش خبرنگار ایرنا، محیطزیست استان خراسان شمالی به خاطر ترس از احتمال کشته شدن خرس قهوه ای همانند آنچه که در شهریورماه سال گذشته برای یک قلاده از این حیوان رخ داد، به کشاورزان هشدار داد تا از هرگونه اذیت و آزار این حیوان خودداری کنند.
مسوول روابط عمومی محیطزیست استان خراسان شمالی گفت: با توجه به خشکسالی و احتمال کمبود مواد غذایی در مناطق حفاظتی و سکونتگاهی حیات وحش، امکان روی آوری برخی از این گونه ها به خصوص خرس قهوه ای به مزارع کشاورزی وجود دارد.
حسن پهلوان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشاهده یک قلاده خرس قهوه ای در مزارع کشاورزی روستای "زرد " شهرستان مانه و سملقان از کشاورزان خواست تا با ایجاد سر و صدا این حیوان را از مزارع کشاورزی خود دور کنند.
وی به کشاورزان توصیه کرد تا از هر گونه درگیری با این حیوان کمیاب خودداری کنند و در صورت مشاهده می توانند با محیطبابان حاضر در منطقه نیز برای خارج کردن این حیوانات از مزارع کشاورزی به سمت مناطق حفاظتی قرخود کمک بگیرند.
مسوول روابط عمومی محیطزیست استان خراسان شمالی اظهارداشت : در شرایط فعلی محیطبابان منطقه حفاظتی قرخود به طور شبانه روزی در منطقه برای حفاظت از حیات وحش حضور دارند و همکاری کشاورزان با این محیطبابان می تواند از تعرض دو جانبه جلوگیری کند.
منطقه حفاظت شده قرخود در استان خراسان شمالی و در بخش شرقی پارک ملی گلستان قرار دارد. این منطقه کاملا کوهستانی در غرب شهرستان مانه و سملقان واقع شده و وسعت آن در حدود ۴۳۰۰۰ هکتار می‌باشد. این منطقه بسیار مستعد که تنها بوسیله یک جاده خاکی کم تردد از پارک ملی گلستان جدا می‌شود، زیستگاه پستانداران با ارزشی از جمله پلنگ، گربه وحشی، خرس قهوه ای، قوچ و میش اوریال، گرگ و غیره می‌باشد. به دلیل وجود زیستگاه‌های کوهستانی، این منطقه را می‌توان یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ در کشور برشمرد.
در امتداد شمالی منطقه حفاظت شده قرخود، منطقه شکار ممنوع بهکده رضوی قرار دارد که از سال ۱۳۸۶ مطالعات جامعی در ارتباط با امکان سنجی زیست یوزپلنگ آسیایی در این منطقه با همکاری اداره کل محیط زیست استان خراسان شمالی، صورت پذیرفته است.