به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

عبدالله یوسفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس بررسی کارشناسی حدود ۳۶ هزار هکتار از اراضی دیمراز غلات مربوط به گندم و مابقی نیز مزارع کشت جو است که به طور کامل به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی از بین رفت.
وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خراسان شمالی زیر کشت گندم و جو آبی و دیم قرار گرفت که ۱۱۸ هزار هکتار از این اراضی را دیمزارهای گندم و جو تشکیل می هند که بیشترین خسارت مربوط به دیمراز گندم است.
وی دیمزارهای گندم استان را حدود ۹۸ هزار هکتار و جو را حدود ۲۰ هزار هکتار اعلام کرد و اظهارداشت : با احتساب قیمت گندم حدود ۶۲۰ میلیارد ریال به کشاورزان دیمکار گندم و جو استان خراسان شمالی خسارت وارد شد.
وی میانگین برداشت گندم دیم را در این استان یک تن و جو را حدود ۹۰۰ کیلوگرم اعلام کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: علاوه بر کشترازهایی که بر اثر نبود بارش باران از بین رفت، بخش دیگری از دیمزار ها سطح سبز خوبی دارد که برای ادامه رشد گیاه به باران نیاز دارد، و هم اینک کشاورزان برای ادامه رویش این محصولات چشم به آسمان دوخته‌اند.
وی اظهار داشت: اگر در روزهای آینده بارش باران داشته باشیم و دمای هوا نیز متعادل باشد دیمزار های که تا حدودی از رشد مناسبی برخوردار بوده است به دانه خواهد نشست و در صورت عدم بارش احتمال افزایش سطح خسارت های ناشی از خشکسالی در دیمزارهای گندم و جو وجود دارد.
وی پیش بینی کرد تا در سال جاری ۲۹۷ هزار تن گندم از سطح کشت شده تولید می شود که در صورت تحقق میزان تولید گندم ۱۰ درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش خواهد داشت.
براساس گزارش اداره کل هواشناسی استان خراسان شمالی میزان بارندگی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۶ درصد کاهش یافت به طوری که مجموع بارندگی های سال ۹۹، ۲۳۷.۷ میلی متر ثبت شده است که این میزان در سال ۹۸، ۲۸۲.۴ میلی‌متر بود.
همچنین بیشترین بارندگی استان در سال ۹۹ مربوط به ایستگاه کوسه از توابع بخش سرحد شیروان با ۳۷۹.۵ میلی متر و کمترین بارش ها از گرمه با ۱۲۰ میلی متر گزارش شده است.
میانگین بارش سالانه استان خراسان شمالی حدود ۲۴۰ میلی متر است.
این استان ۳۴۴ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد و ۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در روستاها سکونت دارند.
استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ کشور را دارد.