بجنورد – به گزارش انتهاج به نقل از تسنیم از بجنورد پروژه احداث راه‌آهن مشهد ـ بجنورد ـ گرگان یک خطه و طول آن ۵۷۰ کیلومتر است که ۲۳۰ کیلومتر از این پروژه عظیم از خراسان شمالی عبور می‌کند. هزینه ساخت آن بیش از ۸هزار و۳۰۰ میلیارد تومان برآورد شده بود و ظرفیت بار این پروژه ۶٫۱ میلیون تن و ظرفیت مسافر این خط ریلی ۲٫۴ میلیون نفر است.

شنیدن صدای سوت قطار در خراسان شمالی فعلا دور از دسترس

با مطالعه اخبار و اطلاعات اخیر درخصوص پروژه راه آهن گرگان بجنورد مشهد با حجم انبوهی از تناقصات، دوگانگی‌ در اظهار نظرها و اطلاعات ارائه شده مواجه می‌شویم و تنها این موضوع دستگیرمان می‌شود که این پروژه همچنان بعداز گذشت ۴ سال از آخرین کلنگ زنی آن توسط رییس جمهور و ۱۰ سال از طرح آن در کشور همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

آخرین اخبار گویای این است که این پروژه از طرح‌های اولیت دار دولت حذف شده و همچنین طرف چینی به توافقات نهایی نرسیده و اجرای پروژه را به تاخیر انداخته است. در ادامه با مرور آخرین اخبار این حوزه بیشتر با سرنوشت این پروژه ملی اشنا خواهیم شد.

دولت، خط ریلی مشهد- بجنورد- گرگان را از اولویت اجرا حذف کرد تا پرونده این پروژه، پس از سال‌ها پیگیری به سرانجام نرسد و بسته شود. مشاور تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: وزارت راه و شهرسازی فهرست ۱۰ خط ریلی را به دولت داد تا دولت از این میان پنج محور را که اولویت دارند، برای اجرا انتخاب کند.

موسی‌ الرضا ثروتی افزود: راه آهن مشهد- بجنورد-گرگان در فهرست انتخابی دولت نبود و دولت به پنج محور دیگر برای ایجاد خط ریلی، اولویت داد.

وی بیان کرد: با وجود این که این پروژه ردیف اعتباری و مجوز کمیسیون ماده ۳۲ را دارد ولی از اولویت اجرا حذف شد و اگر نمایندگان استان و متولیان امر اندکی دلسوزی و موضوع را پیگیری می‌کردند، با توجه به این‌که ۲۰ کیلومتر آن هم زیرسازی شده بود، می‌توانست در اولویت اجرا قرار گیرد.

نماینده سابق ۵ شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پرونده راه آهن مشهد-بجنورد- گرگان با این شرایط، بسته شد و تا زمانی که دولت پنج محوری را که به آن‌ها اولویت داده است، اجرایی نکند، سراغ این خط ریلی نخواهد آمد.

وی اظهار کرد: این که گفته می شود به دلیل تحریم‌ها و افزایش قیمت، این پروژه از اولویت اجرا خارج شد، اشتباه است زیرا تحریم‌ و افزایش قیمت‌ برای تمامی پروژه‌ها از جمله همین پنج محوری که اولویت اجرا دریافت کرده اند، وجود دارد.

واکنش‌ها به حذف شدن پروژه راه‌آهن گرگان بجنورد مشهد از اولویت‌های دولت

علی قربانی نماینده ۵ شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و اظهار داشت: اعتبار لازم برای اجرای این پروژه دولتی نبوده که مسئولان آن را حذف کرده باشند.

وی افزود: برای اجرای این پروژه با یک شرکت چینی قرارداد منعقد شده است که ۸۵ درصد هزینه‌های لازم برای اجرای این پروژه را این شرکت پرداخت کند و مابقی اعتبار لازم را نیز آستان قدس تقبل کرده است.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم با تأکید بر این‌که دولت عزم جدی برای اجرای این پروژه دارد، ادامه داد: متصل شدن استان‌های گیلان، مازندان و گلستان به خراسان‌رضوی مهم‌ترین علت توجیه‌پذیری در اجرای این پروژه است.

قربانی خاطرنشان کرد: این پروژه پس از تصویب در شورای اقتصاد و هیئت دولت توسط سرمایه‌گذار خارجی مذکور اجرایی خواهد شد و فقط شاید زمان اجرای آن به‌علت تحریم‌ها کمی طولانی‌تر شود.

شروع دور باطلی از روند اجرایی شدن پروژه راه‌آهن بجنورد-گرگان

چندی پیش مسائل مربوط به این خط ریلی در جلسه‌ای دوجانبه با مدیران ارشد شرکت سایناهیدروی چین و متولیان وزارت راه، شرکت ساخت و کارفرمای ایرانی در تهران بررسی شد اما به گفته مدیر پروژه راه آهن مشهد-بجنورد-گرگان، جلسه بدون نتیجه ماند و نفر اول شرکت چینی، به کشورش بازگشت.

مدیر پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان در این باره اظهار داشت: طرف چینی در پی حذف فرمول تسعیر از قرارداد این خط ریلی بود و شرکت ساخت با این موضوع موافقت کرد مشروط بر این که طرف چینی از سهم خود در اجرای این قرارداد بکاهد و به سهم ایران بیفزاید که شرکت چینی با این موضوع مخالفت کرد.

قهرمانی افزود: مبلغ قرارداد پس از نوسانات نرخ ارز و با استفاده از فرمول تسعیر که در قرارداد وجود داشت، از ۱۸ میلیارد یوان به ۱۰٫۷ میلیارد یوان کاهش یافت که ۹٫۷ میلیارد یوان از این رقم سهم کشور چین و یک میلیارد یوان سهم ایران است. حالا شرکت ساخت می گوید ۸٫۷ میلیارد یوان سهم چین و دو میلیارد یوان سهم شرکت ساخت باشد.

وی بیان کرد: دلیل شرکت ساخت برای این موضوع این است که اگر نرخ ارز بالا برود با توجه به این که فرمول تسعیر از قرارداد حذف شده است، پروژه به لحاظ فنی برای کشور ایران گران تمام می‌شود.

مدیر پروژه راه آهن گرگان بجنورد مشهد گفت : حالا مدیران میانی شرکت ساخت در ایران حضور دارند و نشست هایی در این باره برگزار می شود تا تکلیف موضوع مشخص شود و شخص اول شرکت سایناهیدرو هم گفته است که پس از تعطیلات نوروز، به ایران بازمی گردد تا چنان چه در این باره به نتیجه رسیدند، روند انجام کار را پیش ببرند.

مدیر پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان افزود: اگر تکلیف این قرارداد به هر دلیلی تا پایان امسال(۹۷) مشخص نشود، این خط ریلی، دور باطلی را در سال جدید تجربه خواهد کرد زیرا از یک طرف مصوبه شورای اقتصاد اکسپایر می شود و از طرف دیگر سازمان برنامه و بودجه دوباره برآورد پروژه را به نرخ روز می خواهد و همان مراحلی که سال گذشته درباره این خط ریلی طی شد، دوباره باید از سرگرفته شود.

قهرمانی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و سختگیری های شورای اقتصاد برای تصویب طرح ها، امکان این که سال آینده طرح راه آهن مشهد-بجنورد- گرگان مصوبه این شورا را نگیرد و در فهرست پروژه های اولویت دار قرار نداشته باشد، وجود دارد.

سفر رئیس مجلس به خراسان شمالی؛ تامین اعتبار پروژه‌ها یا دید و بازدید

داستان به همین جا ختم نمی‌شود. اهالی استان خراسان شمالی خرسند از سفر رییس مجلس به خراسان شمالی بر این باور بودند که مهم‌ترین دستاورد سفر وی تعیین تکلیف نهایی در خصوص راه‌آهن گرگان بجنورد مشهد می‌باشد که رئیس مجلس در این باره تنها به بیان مسائل کلی و تکراری که گوش مردم استان از آن‌ها پر بود پرداخت.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: راه آهن گرگان، بجنورد به مشهد پروژه‌ای راهبردی و حائز اهمیت برای کشور است.

علی لاریجانی اظهار داشت: پروژه راه آهن گرگان، مشهد و بجنورد که بخش عمده آن در خراسان شمالی است یک پروژه ملی و راهبردی برای کشور است. از قبل مطالعات زیادی در این خصوص انجام گرفته است اما در حال حاضر تأمین منابع فاینانس اهمیت بسیار زیادی در این پروژه دارد.

لاریجانی تاکید کرد: در این خصوص مذاکراتی انجام شده است که با پیگیری‌هایی که می‌کنیم امیدواریم به سرانجام برسد.

حال باید دید آیا این پروژه مهم و راهبردی ملی که می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در رشد و ارتقای خراسان شمالی داشته باشد به سرمنزل اصلی خود یعنی توافقات و اجرایی شدن پروژه می‌رسد یاخیر؟

 

بیشتر بخوانید:

مهم‌ترین مصوبات سفر رئیس‌جمهور به خراسان شمالی همچنان عملیاتی نشده است‌