بجنورد– رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی گفت: این دانشگاه سهمیه ۷۰۰ نفری برای جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری و آزمون استخدامی را در سال جاری داشت اما، به علت نبود فضای آموزشی تنها ۲۵۷ نفر پذیرش شدند.

به گزارش انتهاج، دکتر حبیب صفرزاده روز یکشنبه اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید ۱۵۶ پسر در مقطع کارشناسی پیوسته در رشته های  زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی و آموزش ابتدایی و ۱۰۱ دختر هم در رشته آموزش ابتدایی پذیرفته شدند.

وی اظهار داشت: همچنین ۱۵۰ نفر نیز از طریق ماده ۲۸ دانش آموختگان دیگر مراکز دانشگاهی پذیرفته شدند که یک دوره آموزشی یکساله در زمینه دروس مهارتی را در این دانشگاه می گذرانند.

دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی به علت نبود فضای آموزشی، خوابگاهی و سلف و سرویس و سایر زیر ساخت ها نتوانست در سال تحصیلی جدید سهمیه مشخص شده را جذب کند.

این دانشگاه در سال تحصیلی گذشته تنها  ۲۷ نفر دانشجومعلم خروجی داشت باید فضاهایی به صورت امانت در اختیار دانشگاه قرار می گرفت تا این تعداد دانشجو جذب شود.

هم اکنون در خوابگاه دختران این دانشگاه، سه برابر ظرفیت دانشجو اسکان می یابد و در مجموع زیرساخت‌های این مرکز آموزش عالی پاسخگوی نیاز دانشجویان نیست.

طرح های در دست ساخت این دانشگاه نیز به پایان نرسیده است،  تنها راه برون رفت واگذاری فضایی مدرسه‌ای در کنار پردیس دختران بود که متاسفانه انجام نشد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی در ادامه گفت: هم اکنون هزار و ۵۰۰ دانشجومعلم در ۲ پردیس دختران و پسران این دانشگاه اسکان یافته و خدمات علمی و آموزشی دریافت می‌کنند.

زیرساخت‌های مرکز آموزش عالی پاسخگوی نیاز دانشجویان نیست

وی با بیان اینکه دانشجویان دختر در فضایی مدرسه‌ای در داخل شهر تحصیل می‌کنند، گفت: دانشجویان پسر نیز در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر بجنورد، در محل اصلی سایت دانشگاه اسکان یافته و به تحصیل مشغولند.

صفرزاده، زیرساخت‌های این مرکز آموزش عالی را پاسخگوی نیاز دانشجویان ندانست.

وی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان ماهیت شبانه روزی دارد افزود: باید مراکز رفاهی، غذاخوری و خوابگاه در درون پردیس باشد و همچنین به دلیل اینکه این دانشجویان دوره‌های کارورزی نیز دارند باید به راحتی به مرکز شهر دسترسی داشته باشند.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان نوپا و ماموریت گرا است و از دست اندرکاران و خیران می‌خواهیم که برای بالابردن ظرفیت این مرکز یاری برسانند تا دختران و پسران علاقه مند به شغل معلمی بتوانند در فضای مناسب تعلیم ببینند.

 بازنشستگی سالانه  ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ نیروی آموزش و پرورش در استان

وی با بیان اینکه سالانه در این استان ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ نیروی آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند گفت: دانشگاه فرهنگیان باید بتواند سالانه این تعداد نیرو را آموزش داده و به استخدام آموزش و پرورش دربیاورد اما در حال حاضر زیرساخت‌ها پاسخگوی این نیاز نیست.

صفرزاده با بیان اینکه تنها ظرفیت جذب و تعلیم و تربیت ۴۰ درصد نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش را داریم، افزود: هیچ وقت نیاز آموزش و پرورش کم نمی‌شود، هر وقت بتوانیم از نظر کمیت نیروی مورد نیاز را تامین کنیم به کیفیت خواهیم پرداخت زیرا که هم اکنون بیشتر کلاس‌های درس در استان با ظرفیت‌های بالا دایر می‌شوند.

خراسان شمالی ۱۶۵ هزار دانش آموز دارد که در بیش از ۲ هزار آموزشگاه زیر نظر ۱۴ هزار نیروی فرهنگی تحصیل می‌کنند.

در این استان بیش از ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، آزاد و دیگر مراکز دانشگاهی تحصیل می‌کنند.

  • منبع خبر : ایرنا