یزد-مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد به مناسبت هفته منابع طبیعی (۱۵ تا ۲۱ اسفندماه) در گفت و گو با خبرنگاران افزود: براساس اعلام سازمان صنعت ، معدن و تجارت(صمت) استان یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از درآمد معادن به خزانه دولت واریز شدکه از این مبلغ فقط ۳۰۰ میلیون تومان آن در اختیار استان قرار گرفت.

به گزارش انتهاج، محمدرضا آخوندی با بیان اینکه طبق قانون باید تمامی این مبلغ به حساب استان واریز می شد، اظهار کرد:  اگر این مبلغ به صورت کامل به استان باز می گشت مشکل بسیاری از طرح ها در راستای بازسازی عرصه های منابع طبیعی ناشی از اکتشاف و بهره برداری از معادن رفع می شد.

آخوندی تصریح کرد: البته موصوع فقط مربوط به سال‌جاری است در سال‌های گذشته  مبلغ به صورت کامل به استان پرداخت نمی شد.

وی گفت:  امسال۳۵۶ فقره به مساحت ۴۳۶ هزار هکتار  استعلام معدنی از عرصه های منابع طبیعی وصول شد که از این رقم با ۲۷ هزار هکتار(معادل ۶ درصد) با توجه به محدودیت های قانونی موافقت شد.

وی خاطرنشان کرد: عمده تخریب معادن مربوط به مسیرهای دسترسی به معادن و تردد کامیون هاست.

آخوندی میزان اعتبار تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی به حوزه آبخیزداری استان را ۲۶ میلیارد تومان بیان کرد و یادآور شد: از این مبلغ  ۱۹.۲ میلیارد تومان به بخش آبخوانداری، ۴.۵ میلیارد تومان برای مرتعداری ، ۴۳۰ میلیون تومان برای جنگلداری . ترویج فرهنگ سازی و توانمندسازی هم ۲۵۰ میلیون توکان و یگان حفاظت هم ۹۰۰ میلیون و کاداستر(حد نگار) اراضی ۴.۷ میلیارد تومان و مابقی در بخش مستندسازی در نظر گرفته شد.

آخوندی تصریح کرد: در سال‌جاری ۲۷۰ هکتار تخصیص اراضی دولتی و غیردولتی از سوی این اداره کل صورت گرفت و  ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار پروانه بهره برداری و اکتشاف معدنی دارد.

این مسئول تصریح کرد: در سال‌جاری ۳۰۱ فقره پرونده به مساحت ۵۲۴ هکتار در زمینه تصرف و تخریب اراضی دولتی در استان تشکیل شد که ۱۰۸ مورد  به مساحت ۶۸ هکتار خلع ید و ۸۱ مورد هم به مساحت ۱۷۰ هکتار رفع تصرف شد.