شاهرود – رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود از دستگیری ۳۰ قاچاقچی چوب درختان جنگلی، تاغ و گز در این شهرستان طی سال جاری خبر داد.

به گزارش انتهاج، محمدرضا کشاورزیان بابیان اینکه طی ۹ ماهه سال جاری میزان پنج هزار و ۷۹۴ کیلوگرم چوب تاغ در شاهرود کشف‌شده است، اظهار کرد: طی ۹ ماهه گذشته در سال‌جاری ۳۰ قاچاقچی چوب درختان جنگلی، تاغ و گز دستگیر شدند و برای همه این افراد پرونده قضایی تشکیل شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه نواحی جنوبی شهرستان کویری و بیابانی است لذا این درختان نقش قابل توجهی در کنترل ریزگرد و جلوگیری از پیشرفت بیابان به سمت شهرها دارند لذا حفظ و حراست از آن اهمیت بالایی دارد.

وی با بیان اینکه طی مدت مذکور دو هزار و ۴۱۵ کیلوگرم چوب گز در شاهرود از متخلفان شناسایی‌شده است، گفت: گیاه گز مقاومت بسیار بالایی نسبت به خشکی و شوری خاک دارد که نقش آن در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک غیر قابل انکار است.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه طی این مدت نیز ۳.۲ متر مکعب انواع چوب جنگلی کشف‌شده است، خاطرنشان کرد: این درختان جنگلی شامل سرخدار، اوجا، ممرز و غیره می‌شود که البته باید گفت قاچاقچیان چوب به ازای هر کیلوگرم چوب و زغال جریمه نقدی خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه آسیب وارده به محیط‌زیست و منابع طبیعی به هیچ عنوان قابل جبران نیست، یادآور شد: گشت‌های موتوری و خودرویی در عرصه‌های ملی، جنگلی و بیابانی شهرستان به صورت ۲۴ ساعت فعال است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود همچنین افزود: با توجه به وسیع بودن عرصه تلاش شد تا از افراد محلی نیز برای مشارکت در حفاظت عرصه‌های منابع طبیعی و مقابله با قاچاق چوب و زغال تاغ استفاده شود.