به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

جعفر شهامت روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راه های روستایی استان از هزار و ۸۵۷ کیلومتر در سال ۹۲ اکنون به چهار هزار و ۶۵۲ کیلومتر رسیده است.

وی افزود: در بازه زمانی هشت سال گذشته، توجه ویژه ای به راهسازی مبذول شده است به طوری که طول راه های استان، بدون احتساب راه های روستایی، در سال ۹۲، هزار و ۲۴۳ کیلومتر بود اما اکنون این رقم به حدود هزار و ۳۶۱ کیلومتر رسیده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی افزود: طول بزرگراه های استان هم در این مدت از ۱۲۷ کیلومتر به حدود ۱۹۹ کیلومتر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، تامین و ارتقای ایمنی سفرها است گفت: در این زمینه تعداد راهدارخانه های استان از ۲۰ باب در سال ۹۲ به ۳۰ باب افزایش یافته و شمار ماشین آلات و تجهیزات راهداری هم از ۲۶۷ دستگاه در ابتدای دولت یازدهم به ۳۵۱ دستگاه در وضعیت کنونی رسیده است.

شهامت با تاکید بر نقش مجتمع های خدماتی – رفاهی بر تامین ایمنی سفرهای جاده ای اظهار داشت: شمار این مجتمع ها هم اکنون ۱۲ باب است که این رقم در ابتدای سال ۹۲ تنها هشت باب بود.

وی گفت: دولت در چند سال گذشته تلاش زیادی برای هوشمندسازی بخش حمل و نقل داشته است و در این مدت تجهیزات مختلف از قبیل دوربین های ثبت تخلف و ترددشمار در سطح جاده ها افزایش یافته است.

شهامت تصریح کرد: در این مدت شمار دستگاه های ترددشمار برخط از ۳۸ دستگاه به ۵۱ دستگاه، شمار دوربین های نظارت تصویری از ۱۷ دستگاه به ۲۳ دستگاه و تعداد دوربین کنترل سرعت جاده ای هم از ۱۲ دستگاه به ۲۹ دستگاه افزایش یافته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: اقدامات انجام شده، منجر به کاهش تلفات جاده ای شده است به طوری که تعداد کشته شدگان تصادفات رانندگی برون شهری در سال ۹۲، ۲۲۴ نفر ثبت شده بود که این رقم با روند رو به کاهش، در سال گذشته به ۱۵۷ نفر کاهش یافته است.

طول راه های استان خراسان شمالی بیش از ۶ هزار کیلومتر است.

این استان ۸۶۳ هزار نفری، در شمال شرق کشور قرار دارد و ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.