رشت - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با هماهنگی ها و اقدامات پیش‌بینی شده، انتظار می‌رود بخش بسیاری از مشکل برق، آب و راه‌ها تا امشب برطرف شود.

رشت – معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با هماهنگی ها و اقدامات پیش‌بینی شده، انتظار می‌رود بخش بسیاری از مشکل برق، آب و راه‌ها تا امشب برطرف شود.

به گزارش انتهاج، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه ستاد بحران گیلان در جمع خبرنگاران در رشت از اعلام به موقع همه دستگاه‌های ذیربط از جمله سازمان هواشناسی و اداره کل بحران قبل از وقوع بحران، تقدیر و اظهار کرد: مسائل در سه حوزه قابل دسته بندی است، نخست در حوزه راه، در حالی که خودروهای ورودی رو به افزایش بوده و پیش بینی هواشناسی و هشدارها نیز حاکی از پرهیز از تردد های غیر ضروری بود، اما تردد در روز ۲۱ بهمن ماه افزایش یافت.

نوبخت با تأکید بر ضرورت توجه مردم به هشدارهای هواشناسی، راهداری و پلیس راه، افزود: بر اساس گزارش پلیس راه، ۷۰ درصد خودروهایی که گرفتار برف شده بودند، زنجیر چرخ نداشتند به همین دلیل کندی تردد این خودروها باعث شد که تجهیزات برفروبی نتواند به نحو مناسبی در مسیر عمل کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در زمان حاضر راههای اصلی ما باز اما بدون مشکل نیست، خاطر نشان کرد: برخی خودروها در مسیر دچار حادثه می شوند و راه را بند می آورند، ماشین هایی که در پشت آنها قرار می گیرند نیز دچار مشکل شده، مسیر را مسدود کرده باعث عدم تردد آنها می شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با دستوراتی که وزیر راه و شهرسازی به مجموعه تحت نظارت داده و تجهیزاتی که از استان های همجوار برای گیلان آمده، بتوانیم تردد را سهل‌تر کنیم و هرچه سریعتر وارد راههای فرعی شویم.

وزیر و راه و شهرسازی دستور داد که راهها با اولویت باز شود

نوبخت با اشاره به اینکه وزیر و راه و شهرسازی دستور داد که راهها با اولویت باز شود، گفت: مسیرهای مرغداری برای جلوگیری از مشکلات آتی در اولویت بازگشایی راهها قرار گرفت، ضمن آنکه برای امروز بیشترین قسمت از راههای فرعی نیز بازگشایی می شود.

معاون رئیس جمهوری، مشکل دیگر را راجع به برق و پارگی سیم ها و خارج شدن از مدار ۱۴ پست عنوان و تصریح کرد: هر یک از این پست ها چندین هزار خانوار را تحت پوشش قرار می دادند، به طوری که برق ۲۵۰ هزار خانوار قطع شده بود.

انتظار می رود تا امشب بخش بزرگی از قطعی های برق برطرف شود

وی افزود: بر اساس گزارش توانیر، انتظار می رود تا امشب بخش بزرگی از قطعی های برق برطرف شود، به طوری که اکنون حدود ۸۰ هزار مشترکی که برق آنها قطع شده، به زیر ۱۰ هزار برسانند.

نوبخت اظهار کرد: باتوجه به اینکه پنج هزار مشترک شهری و ۴۰۰ روستا نیز درگیر مشکل آب شرب هستند، مشکلات آنها نیز به برق مرتبط می شود که باید برق آنها وصل شود تا بتوانند آب شرب را برای مردم پمپاژ کنند و بتوان موضوع آب را حل کرد.

نوبخت، به اهمیت بازگشایی معابر درون شهری گیلان و شهر رشت نیز اشاره و بیان کرد: قرار شد امروز راهای فرعی و محلات را بازگشایی کنند.

گفتنی است، بارش برف که از شامگاه یکشنبه در مناطق مختلف استان گیلان آغاز شده بود و تا عصر سه شنبه ادامه یافت، موجب قطعی آب و برق جمعیت زیادی در شهرستان های مختلف و مسدود شدن بخش زیادی از جاده های روستایی و نیز آزادراه رشت- قزوین و برخی دیگر از محورهای اصلی جاده ای و بروز مشکلات عدیده برای مردم شد.