به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش خبرنگار ایرنا و براساس تازه ترین ارزیابی سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت و درمان که ۱۱ فروردین ماه منتشر شد، از هشت شهرستان استان خراسان شمالی هفت شهرستان در وضعیت رنگ بندی زرد و یک شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار گرفتند و تعداد شهرستان های زرد کرونایی این استان از شش شهرستان به هفت شهرستان افزایش یافت و پیش بینی می شود با ادامه رفتارهای عادی انگارانه کرونایی و کاهش پروتکل های بهداشتی رنگ کرونایی برخی از شهرستان های استان که از لحاظ رعایت پروتکل ها در وضعیت نارنجی قرار دارند و آمار بیماران این مناطق نیز روند صعودی به خود گرفت در آینده ای نزدیک در الگوی رنگ بندی کرونایی نیز سمت نارنجی و حتی قرمز قرار بگیرند.
شناسایی ۱۸ بیمار با علایم ویروس کرونای جهشی انگلیسی در استان خراسان شمالی در دو هفته گذشته که سرعت انتقال ویروس در این نوع جهشی بیش از نوع قبلی بوده، احتمال تند شدن ضربان کرونایی این خطه شمالشرق کشور که حدود دو ماه در وضعیت زرد و آبی قرار داشت، وجود دارد.
یک گام تا رنگ نارنجی و قرمز
براساس ارزیابی میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در این استان از سوی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به عنوان خط مقدم مقابله با ویروس کرونا نشان می دهد که رعایت پروتکل های بهداشتی در این استان به طور میانگین به کمتر از ۷۵ درصد رسید و در مجموعه بررسی ها از هفت شهرستان تحت پوشش این دانشگاه نشان می دهد که شش شهرستان از لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی در وضعیت نارنجی و شهرستان شیروان که دومین شهرستان استان خراسان شمالی از لحاظ جمعیتی محسوب می شود در وضعیت قرمز قرار دارد.
براساس این گزارش چنانچه عادی انگاری کرونایی در این استان که نتیجه خرید و دید و بازدیدهای نوروزی است در روز طبعیت نیز ادامه داشته باشد، قطعا در ارزیابی جدید با توجه به روند صعودی آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها شهرستان های بزرگ استان از الگوی رنگ بندی زرد به نارنجی و قرمز تغییر رنگ خواهند داد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی نیز با ابراز نگرانی از روند رو به رشد تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها از مردم خواست تا پروتکل های بهداشتی را بیش از همیشه رعایت کنند.
دکتر سید احمد هاشمی افزود : حساسیت مردم نسبت به استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی نسبت به گذشته کاهش یافت و آنها بدون توجه به هشدارها در تجمعات و دورهمی ها حضور می یابند و رفتارهای عادی انگارانه کرونایی این روزها به ویژه پس از سال نو روز به روز بیشتر شده است.

به گفته وی افزایش عادی انگاری باعث شد تا در دو روز گذشته آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد و هم اکنون ۱۰۲ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان بستری هستند و در هفته جاری در مجموع ۱۵۰ بیمار با علایم ویروس کرونا در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه بستری شدند.
رییس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی از مردم استان خواست تا به دید و بازدید های خود خاتمه دهند و از سفرهای غیر ضرور به استان های دیگر و یا پذیرش مسافران استان های دیگر در منازل خود در جهت حفظ سلامت خود و مهمانان خودداری کنند.
دکتر هاشمی افزود : براساس آخرین بررسی ها، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز، اماکن و محیط های اداری و کاری در سطح شهرستان ها شیروان در وضعیت قرمز و شهرستان های بجنورد، فاروج، راز و جرگلان، مانه و سملقان و جاجرم در وضعیت نارنجی، شهرستان گرمه در وضعیت زرد و در مجموع به طور میانگین شهرستان های تحت پوشش این دانشگاه در وضعیت نارنجی قرار دارند که شهرستان شیروان به دلیل عادی انگاری بیشتر کرونایی در وضعیت قرمز قرار دارد.
وی توضیح داد : منظور از میزان رعایت پروتکل های بهداشتی همان میزان استفاده از ماسک توسط خدمت دهندگان و خدمت گیرندگان و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سطح مراکز، اماکن و محیط های اداری و کاری استان است.
وی میزان رعایت موارد مذکور به میزان کمتر از ۷۵ درصد با رنگ قرمز، به میزان ۷۵ تا ۸۵ درصد با رنگ نارنجی، به میزان ۸۵ تا ۹۵ درصد با رنگ زرد و بیشتر از ۹۵ درصد با رنگ سفید اعلام می شود.
احتمال قرمز و نارنجی شدن خراسان شمالی
قائم مقام ستاد استانی مقابله با کرونا استان خراسان شمالی با اشاره به افزایش سطح عادی انگاری از احتمال تغییر رنگ دو شهرستان استان از زرد به نارنجی و قرمز در روزهای آینده خبر داده است و اظهار داشت: در روزهای گذشته میزان مراجعه سرپایی و تست‌های مثبت کرونا افزایش یافت و اگر وضعیت به همین منوال باشد و مردم کماکان پروتکل ها را رعایت نکنند احتمال تغییر رنگ شهرها وجود دارد.

احمد برادران افزود: ممکن است یکی از شهرهای استان به نارنجی و یکی دیگر نیز به قرمز تغییر رنگ دهند که این امر بر وضعیت کلی استان نیز تاثیر خواهد داشت و از مردم خواست تا پروتکل های بهداشتی را بیش از همیشه رعایت کنند تا از آغاز موج دیگر کرونا جلوگیری شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی اظهارداشت :اگر پروتکل ها رعایت نشود ممکن است رنگ بندی استان تغییر کند و دوباره محدودیت هایی گذشته شامل فعالیت اصناف و حتی تردد برگردد.
خراسان شمالی که از اوایل سال گذشته با شناسایی نخستین بیمار کرونایی وارد موج اول همه گیری این ویروس شد واین استان هم اکنون طبق ارزیابی سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت و درمان در وضعیت زرد و آبی قرار دارد به طوری که از هشت شهرستان این استان هفت شهرستان در وضعیت زرد و دو شهرستان آبی هستند.
براساس ارزیابی این سامانه وضعیت قرمز ( بیش از ۶ بیمار در روز به نسبت ۱۰۰ هزار جمعیت) وضعیت نارنجی (کمتر از ۶ نفر به ازاء ۱۰۰ هزار جمعیت) زرد (چهار بیمار به ازاء ۱۰۰ هزار جمعیت) و زرد (کمتر از چهار نفر به ازاء ۱۰۰ هزار جمعیت) است که با این رویکرد هم اکنون ۲۳ شهرستان ایران در وضعیت قرمز، ۴۴ شهرستان نارنجی، ۲۸۷ شهرستان زرد و ۹۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند و مسافرت از شهرهای نارنجی به شهرهای قرمز و بالعکس و از این شهرها به سایر شهرستان های با وضعیت زرد و آبی نیز ممنوع است.