به گزارش انتهاج به نقل از ایرنا؛

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین فهرست اعلام شده رنگ‌بندی شهرها از نظر شیوع ویروس کرونا شهرستان های گرمه، جاجرم، مانه و سلمقان، فاروج و راز وجرگلان که در وضعیت آبی کرونایی قرار داشت به وضعیت زرد کرونایی تغییر رنگ داد.

روند صعودی آمار بیماران کرونایی در استان خراسان شمالی را باید در دید و بازدیدهای نوروزی و دورهمی خانوادگی و حتی برپایی مراسم عروسی با پایین ترین سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در یک ماهه اخیر جست وجو کرد

این وضعیت موجب شده است تا استان که از بهمن ماه سال گذشته در وضعیت زرد با خطر متوسط و آبی با خطر کم کرونایی قرار داشت، در وضعیت قرمز و زرد قرار گیرد.

بررسی میدانی خبرنگاران ایرنا نشان می دهد که بخش عمده مردم دستورالعمل های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک را جدی می گیرند، اما کارشناسان می گویند این امر به تنهایی کافی نیست و رعایت فاصله اجتماعی نیز باید به جد مورد توجه شهروندان برای مدیریت بیماری قرار گیرد.

مثبت شدن تست ۵۰درصد بیماران مشکوک به کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی کاهش حساسیت مردم و رفتارهای عادی انگارانه را دلیل اصلی قرارگیری اکثر استان های کشور به خصوص این استان در پیک چهارم موج ویروس کرونا دانست و گفت : به طور قطع با شیوع ویروس جهشی انگلیسی در موج چهارم باید شاهد روزهای سخت تری از گذشته در بیمارستان ها و مراکز درمانی باشیم و کار درمانگران نیز دشوارتر می شود.

دکتر سیداحمد هاشمی اظهار داشت: هم اکنون ۲۱۳ نفر بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه و ۱۷ نفر هم در بیمارستان اسفراین بستری هستند؛ سه نفر هم بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

وی تنها راهکار پیشنهادی برای کاهش ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، پرهیز از سفرهای غیر ضرور و حتی خارج شدن از منزل به خصوص افراد آسیب پذیر و بیماران زمینه ای اعلام کرد و نسبت به بی اعتنایی مردم به خصوص جوانان به هشدارهای درمانگران ابراز نگرانی کرد.

دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا استان خراسان شمالی اظهارداشت : تجربه نشان داد که ویروس جهشی انگلیسی بر خلاف ویروس مشابه قبلی تمام سنین و گروه‌های جمعیتی را درگیر می کند و هیچ یک از گروه‌های سنی از این ویروس بدون رعایت پروتکل های بهداشتی مصون نخواهند ماند.